Rok 2023

bg wtz

zajawka warsz3Do teatru ledwo udało się nam zdążyć. Zaledwie cztery minuty przed rozpoczęciem spektaklu podaliśmy kurtki miłym paniom z szatni i chwilę później, szczęśliwi zmierzaliśmy w kierunku widowni. Jeszcze godzinę wcześniej byliśmy ciągle w samochodzie, bo ostatnie piętnaście kilometrów drogi do hotelu, ze względu na stołeczne, piątkowe korki, których nie przewidzieliśmy w aż takich rozmiarach, pokonywaliśmy ponad pół godziny… A potem już sprawnie – autobusem, metrem, schodami ruchomymi, biegiem… Okazało się, że trafiliśmy na premierę, która ze względu na liczne okoliczności towarzyszące wydarzeniu rozpoczęła się całe piętnaście minut później. I dobrze się złożyło. Nie tylko nie wyszliśmy na spóźnialskich, ale mieliśmy okazję stanąć przy okolicznościowej ściance obok aktorów i osób związanych z branżą teatralno-filmową. Niektórzy z nich dali się nawet namówić na wspólne zdjęcie, a Jakub Wieczorek, kiedy dowiedział się, że nasi wychowankowie również są aktorami, serdecznie uścisnął wszystkim ręce życząc im wielu sukcesów.

zajawka lokomotywa19 października wyjechaliśmy do Krakowa aby zobaczyć starą lokomotywownię w Krakowie Płaszowie. Jednak po dotarciu na miejsce zostaliśmy poinformowani przez funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, że nie możemy dostać się w pobliże starych lokomotyw i wagonów ponieważ znajdują się one na terenie zakładu pracy PKP, gdzie wstęp dla osób postronnych jest zabroniony. Zrobiliśmy więc jedynie kilka zdjęć z kładki znajdującej się nad torami prowadzącymi do maszynowni, przed którą stało kilka serwisowanych współczesnych lokomotyw.
Aby nie tracić cennego czasu przejechaliśmy do zamku w Tenczynie. Od 2016 roku w wyniku porozumienia między Gminą Krzeszowice a spadkobiercami hrabiego Adama Potockiego, ruiny zamku zostały ponownie otwarte dla zwiedzających. Gdy podeszliśmy pod zamek zaczął padać deszcz.

zajawka tenisChoć brzmi to jak zapowiedź relacji z wydarzenia o charakterze kulinarnym, to jednak dotyczy zupełnie innego wydarzenia i zupełnie innego stołu. 19 października w hali sportowej MOSiR-u w Łaziskach Górnych odbył się  XXVII  Śląski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Wśród rywalizujących ze sobą zawodników z piętnastu klubów śląskiego oddziału nie zabrakło dwóch przedstawicieli naszego, halembskiego klubu. Organizatorem mityngu był Klub Olimpiad Specjalnych „Pogromcy” Wyry wespół z mikołowskim kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość otwarcia turnieju oraz same zawody uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście z  Urzędu Miasta z Łazisk Górnych oraz ze Starostwa Powiatu Mikołowskiego. Również tym razem nasi zawodnicy nie wrócili do domu z pustymi rękami, choć właściwie w tym wypadku powinno się powiedzieć: z gołymi szyjami…

zajawka nowyspektPo licznych i intensywnych próbach związanych z przygotowywaniem przez grupę „Od Serca” kolejnego, najnowszego spektaklu przyszedł czas na jego nagranie. Pierwsze podejście do nagrania miało miejsce tuż przed wylotem naszych mieszkańców do Ziemi Świętej. Wielu naszych aktorów było w grupie tych którzy udawali się na pielgrzymkę. W zasadzie wszystko się udało. Dzień przed wylotem wszyscy pięknie zagrali, a prowadzący grupę nie szczędzili im pochwał i nie kryli swojego zadowolenia. Pech jednak chciał, że podczas zgrywania nagranego materiału zawiesiła się karta i okazało się, że dwie trzecie nagrania przepadło. Zaprzyjaźniony z nami informatyk próbował odzyskać utracone treści, co mu się nawet częściowo udało i za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni, jednak ostatecznie zdecydowano się na ponowne nagranie brakujących scen. To, że pielgrzymi wrócili dwa dni wcześniej ze swojej wyprawy pozwoliło ostatecznie na szybsze przystąpienie do ponownego nagrania.

zajawka izrael 4aNa lotnisku w Tel Awiwie doświadczyli, że w rzeczywistości coś się dzieje. Uczestniczyli w alarmie bombowym, który nakazywał im udanie się do schronów lub przybranie bezpiecznej pozycji. Większość wybrała to drugie rozwiązanie. Trwało to zaledwie chwilę, po czym alarm został odwołany. Czekali na wojskowy samolot, który miał ich zawieźć na Kretę. Kiedy wręczono im karty pokładowe poczuli, że są trochę bliżej domu. Na grecką wyspę polecieli wojskową Casą – samolotem przystosowanym do przewożenia żołnierzy. O wygodach nie mogło tu być mowy, ale nikt na to nie zważał. W Grecji ich nakarmiono i dostarczono świeży zapas wody. Stamtąd rejsowy samolot uniósł ich w kierunku Warszawy gdzie czekał już na nich autokar podstawiony przez tyskie biuro podróży. W Halembie od rana trwały przygotowania na powitanie pielgrzymów. Wejście do Ośrodka udekorowano balonami, a przed drzwiami pojawił się napis: „Witamy w Domu”. Jedni przywitali ich już pod halą sportową. Przed Ośrodkiem powitano ich chlebem i solą.

zajawka izrael 2We wtorek po południu przybyli do Jerozolimy. Kiedy wcześniej pod ich hotel podjechał autokar okazało się, że nie jadą jeszcze na lotnisko, a tylko opuszczają Autonomię Palestyńską i przenoszą się na teren Izraela. Było to oczywiście ponadprogramowe działanie. Hotel, do którego zostali zawiezieni był bardzo wysokiej klasy. Żydowski, 4,5 gwiazdkowy, z sauną i basenem. Zostawili jednak to wszystko i udali się do najświętszej w Ziemi Świętej bazyliki, w której znajduje się Boży Grób. Tego dnia mogli dotknąć miejsca, w którym dokonało się Boże Zmartwychwstanie, miejsca, w którym znajduje się istota i sens naszej chrześcijańskiej wiary. Stali w kolejce wraz z innymi pielgrzymami by ucałować miejsce złożenia ciała Chrystusa, dotknąć płyty namaszczenia, włożyć rękę w miejsce osadzenia krzyża w skale na kalwarii… Wracając, niektórzy opowiadali o tym jak najęci, niektórzy wracali w milczeniu, niektórzy płakali. Jednego byli pewni, że dobrze się stało, że jeszcze nie kazali im wracać na lotnisko.

zajawka izrael 3Jeszcze poprzedniego dnia wieczorem ksiądz Krzysztof odprawił dla chętnych Mszę Świętą w swoim hotelowym pokoju. Modlili się o pokój, bezpieczny przebieg ich pobytu w Ziemi Świętej i bezpieczny powrót do domu… W Betlejem, które leży po stronie Palestyńskiej Autonomii, w hotelu prowadzonym przez chrześcijan, zostali bardzo ciepło przyjęci. Spędzili tam aż trzy noce. Posiłki były smaczne, pokoje czyste. Nawet basen był do dyspozycji gości, z którego jednak nikt nie skorzystał, bo nie mieli na to czasu. Wyjście na miasto zaowocowało pierwszymi zakupami. W sklepie u Roniego otrzymali nie tylko całkiem przyzwoite rabaty, ale i zakupili większość dewocjonaliów jakie zamierzali przewieźć dla swoich bliskich, koleżanek i kolegów. Okazało się to bardzo mądrym posunięciem, bo w sytuacji w jakiej się znaleźli w każdej chwili musieli się liczyć z wezwaniem do ewakuacji. Znaczna część wystawionych przez, doskonale mówiącego po polsku, chrześcijanina różańców, breloczków, magnesów i innych wartościowych towarów znalazła się wkrótce w kieszeniach i walizkach naszych mieszkańców zajmując miejsce znajdujących się tam wcześniej dolarów.

zajawka izrael 1Kiedy w maju tego roku znajomy proboszcz opowiadał o planach zorganizowania przez siebie pielgrzymki do Ziemi Świętej w całkiem przyzwoitej cenie, u niektórych od razu pojawił się pomysł na przeżycie przygody życia. Pojawił się on u kilku pracowników, ale pojawił się też u mieszkańców, którzy wielokrotnie mieli już okazję słuchać opowieści o kraju, w którym żył Pan Jezus. Widzieli zdjęcia i film zrobione przez kapelana i naszego dyrektora, przeżyli trzydniowe rekolekcje o Ziemi Świętej, brali udział w roratach nawiedzając wraz z Zachariaszem miejsca święte. Ksiądz Antek wielokrotnie życząc im tego z całego serca mówił, że może kiedyś będą mieli okazję tam pojechać. I oto nadarzyła się okazja. Niektórzy ze łzami w oczach zapisywali się na listę, nie wierząc, że oto spełnia się ich wielkie marzenie. Nie zabrakło również chętnych opiekunów. Oczywiście polecieć mogli tylko ci mieszkańcy, którzy chcieli i których było na to zwyczajnie stać. Nasi pracownicy socjalni zadbali o wszystkie formalności.

zajawka dzien aktywniMieliśmy wielkie szczęście, bo tego dnia od rana słońce królowało niepodzielnie na niebie. Nic nie zapowiadało żeby w ciągu następnych godzin miało się coś zmienić. Pogoda była i jest w takim wypadku bardzo ważna, bo powodzenie imprezy na wolnym powietrzu zawsze ściśle wiąże się z warunkami atmosferycznymi. Z całą resztą doskonale poradzili sobie pracownicy naszego warsztatu terapii zajęciowej. Na boisku przed warsztatem powstały więc stanowiska, przy których wkrótce zgromadzili się uczestnicy sportowej zabawy. Przedstawiciele poszczególnych pięter, ubrani w jednakowe stroje rozpoczęli rywalizację. Mimo, że impreza miała charakter raczej rekreacyjny nie zabrakło sportowych emocji. Naprzeciw siebie stawali zawodnicy, którzy pretendowali do miana najlepszych w bocce, rzutach do kosza, strzałach do bramki, grze w ringo, minigolfie i różnego rodzaju biegach.

zajawka boccePrzez dwa dni w rudzkiej hali MOSiR rywalizowali ze sobą zawodnicy, którzy na co dzień trenują jedną z ulubionych przez wielu spośród naszych wychowanków dyscyplin. Aby uprawiać bocce nie trzeba być ani szczególnie szybkim, ani wytrzymałym. Trzeba za to posiadać mocne nerwy, mieć dobre oko, być precyzyjnym i choć trochę sprytnym. Szczególnie ta ostatnia cecha może się czasem okazać najważniejsza. Organizatorem XVI Śląskiego Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych, w którym wystartowało aż stu zawodników z czterech województw, był działający przy naszym Ośrodku Klub Olimpiad Specjalnych "Halembianka" Ruda Śląska. Sprawnie przeprowadzona impreza była dziełem wielu osób zaangażowanych na co dzień w działalność klubu. Cieszymy się, że wśród nich ciągle nie brakuje naszych pracowników, którzy wraz ze swoimi, dorosłymi już dziećmi stanowią podstawowy filar halembskiego klubu.

zajawka teatralnieTo, że część naszych wychowanków przy różnych okazjach chętnie wykorzystuje swój aktorski potencjał jest oczywiście efektem pracy i coraz to nowych propozycji jakie przedstawiane są im przez prowadzących poszczególne grupy instruktorów, ale nie tylko. Na chęć podejmowania nowych wyzwań związanych z teatrem duży wpływ ma również możliwość podglądania innych. Spotkania Aktorskie Osób NIepełnosprawnych, które co roku organizowane są przez nasz Ośrodek, od wielu już lat są jednym ze źródeł stwarzających taką właśnie możliwość. Ale oprócz przyglądania się temu, jak swoje sceniczne kreacje tworzą inne nieprofesjonalne grupy, lubimy czasem także zajrzeć do instytucji kultury, w których możemy podziwiać prawdziwych zawodowców. Tak wiele w ostatnim czasie wyjazdów na różnego rodzaju przedstawienia. Przyjemnie jest zobaczyć na żywo grę aktorów, których na co dzień możemy podziwiać w znanych filmach i popularnych serialach.

zajawka bydgoszczPodobnie jak piłkarze Barcelony, którzy składają u stóp Czarnej Madonny z Montserrat swoje zwycięstwa zachował się ostatnio jeden z reprezentantów Polski w siatkówce - Łukasz Kaczmarek. Podarował on swojej parafii i wszystkim mieszkańcom Krotoszyna, z którego pochodzi złoty medal wywalczony podczas Mistrzostw Europy jako wyraz swojej wdzięczności. Nasi piłkarze, czyli wychowankowie ośrodka biorący udział w dwudniowym turnieju organizowanym w Bydgoszczy zachowali się, można powiedzieć, dość podobnie. Pojechali do Bydgoszczy już w piątek, aby w sobotę od rana brać udział w rozgrywkach. Rozegrali siedem trudnych meczów, w których nie byli faworytami. To inne drużyny były obstawiane jako zwycięzcy. Naszym szczególnie nikt wiele nie wróżył. Tym bardziej cieszy fakt, że dotarli aż do finału i tylko jedna bramka stracona zabrakła im do zdobycia złotego medalu. Wszyscy liczyli już po cichu na rzuty karne. Mieli nadzieję, że nasz bramkarz, który tego dnia był w wyjątkowej formie, okaże się lepszy od bramkarza przeciwnika.

 

zajawka wlesieNa pierwszy rzut oka, sądząc po tytule, można by przypuszczać, że może tu chodzić o tygodniową szkołę przetrwania w terenie… Tak jednak nie było. Blisko dwudziestoosobowa grupa naszych mieszkańców wraz z towarzyszącymi im opiekunami ostatni tydzień września spędziła w ośrodku wypoczynkowym „Las” w Istebnej. Nie pierwszy raz przemili gospodarze mieli okazję gościć u siebie naszych mieszkańców. Chętnie tam wracamy, bo jest to bardzo dobra baza w fajnym miejscu i z bardzo dobra atmosferą. Pierwszy dzień poświęciliśmy na rozplanowanie całego tygodnia. Nasi mieszkańcy rozpoczęli dzień od wypoczynku na tarasie, korzystając z pięknej pogody. Niektórzy grali w piłkę nożną i korzystali z trampoliny – mieli z tego niezły ubaw. Zmęczeni po podróży po kolacji poszli spać. W drugi dzień pobytu, po wczesnym śniadaniu wybraliśmy się wszyscy na wycieczkę do Wisły. Chodziliśmy po deptaku, gdzie przy okazji kupowaliśmy pamiątki, a następnie czekała na nas ciuchcia, która przewiozła nas wszystkich po najważniejszych atrakcjach w Wiśle.

zajawka katowice29 września wyjechaliśmy na krótki plener fotograficzny do Katowic. Naszym celem był Plac Grunwaldzki i umieszczone w pobliskim parku rzeźby Ślązaków, osób związanych ze śląską ziemią oraz zasłużonych dla Śląska. Z pośród kilkunastu rzeźb najbardziej spodobał nam się nasz „Gustlik” czyli nieodżałowany Franciszek Pieczka, znany z niezliczonych ról filmowych. Wszystkim najbardziej zapadła w pamięć jednak rola z serialu „Czterej pancerni i pies”.
Pogoda dopisała więc była okazja nie tylko do zrobienia ciekawych zdjęć, ale również do przyjemnego spaceru. Pełni miłych wspomnień wróciliśmy do warsztatu..

zajawka bowling20 września, działający przy naszym Ośrodku, Klub  Olimpiad Specjalnych „Halembianka" zorganizował Makroregionalny XLIV Śląski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wzięło w nim udział ponad 150 niepełnosprawnych sportowców z 24 klubów z czterech województw: opolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Zawody miały miejsce w Rudzie Śląskiej, na torach w Plaza Center. Przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów zawodnicy zostali przydzieleni do jednego z dziesięciu torów, by wykonać serię rozgrzewkowych rzutów. Już na tym etapie zawodów każdy z uczestników skupiał się by uzyskać jak najlepsze trafienia i by doszlifować jak najlepszą formę na finałowe rzuty. Równo o godzinie dziesiątej gości, zawodników, trenerów i organizatorów powitał Dariusz Wosz dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych Polska - Śląskie. Następnie przy hymnie Olimpiad Specjalnych nastąpiło wniesienie i wciągnięcie na maszt flagi.

zajawka judyckiW filii Miejskiej Biblioteki w Halembie od lat aktywnie działa „Asocjacja M&B&P-18”. Jest to formacja powołana do życia przez panów Marka Judyckiego i Bronisława Wątrobę promująca i wspierająca szeroko rozumianą kulturę zarówno na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym. Rozliczne pasje obydwu panów znajdowały często upust w spotkaniach i wystawach organizowanych przez obydwu pasjonatów. Po nagłej śmierci pana Marka w kwietniu tego roku pan Bronisław stara się kontynuować misję jakiej wspólnie się podjęli. Spotkanie, w którym mieli okazję wziąć udział również wychowankowie naszego Ośrodka, poświęcone było właśnie panu Judyckiemu. Zebrani na poddaszu biblioteki goście wspominali rozliczne jego pasje i talenty. Każde z nim spotkanie było często źródłem przyjemności dla obydwu stron. Kochał ludzi, lubił z nimi rozmawiać i z nimi się spotykać. My zwróciliśmy uwagę na fakt że dostrzegał również ogromny potencjał naszych wychowanków i wielokrotnie zapraszał nas do współpracy, a członkowie naszego zespołu mieli wielką przyjemność współtworzyć z nim wspólne projekty.

zajawka dolnyslaskZgodnie z wieloletnią tradycją, zgodnie z którą każdego roku na jesień staramy się organizować dla naszych pracowników wyjazd, który zwykle ma charakter pielgrzymki, tym razem wybraliśmy się na Dolny Śląsk. Ale nie tylko, bo pielgrzymi szlak wykraczał znacznie poza granice regionu, a nawet kraju. Pierwsze na tegorocznej, pielgrzymkowej trasie było Bardo Śląskie, gdzie od lat czczona jest figurka Matki Bożej - Strażniczki Wiary. Odmówiliśmy  tam wspólnie dziesiątkę różańca o umocnienie wiary, co w tym miejscu było chyba najbardziej trafną intencją. W Bardzie jest też do obejrzenia niezwykła ruchoma szopka, która jest czynna przez cały rok. Ale nie to jest najbardziej niezwykłe. Ciekawostką są tu dinozaury, samochody, wielbłądy, choć może te ostatnie najmniej… Podziwianie jej było dla naszych pielgrzymów okazją do wsparcia sanktuarium ofiarą materialną. Kolejny punkt na naszej trasie to Wambierzyce i znajdujące się tam Sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej – Królowej Rodzin.

zajawka halowaPodobnie jak w ostatnich dwóch latach na obiektach FOOTBALL-ON w Rudzie Śląskiej, Klub Olimpiad Specjalnych „Halembianka” działający przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej był organizatorem XXI Śląskiego Turnieju w Halowej Piłce Nożnej Olimpiad Specjalnych. Zgodnie z zasadami Special Olympics, organizatorzy turniej rozpoczęli od przeprowadzenia gier obserwowanych, na podstawie których 14 drużyn zostało podzielonych do poszczególnych grup sprawnościowych. Zanim jednak rozbrzmiał gwizdek sędziowski rozpoczynający mecze w poszczególnych grupach sprawnościowych, nie mogło zabraknąć oficjalnej ceremonii otwarcia turnieju, akcentującej istotne dla Olimpiad Specjalnych ceremoniały, mianowicie wprowadzenie flagi, wysłuchanie hymnu czy wygłoszenie przysięgi Olimpiad Specjalnych. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Prezydent Miasta Ruda Śląska Michał Pierończyk, któremu towarzyszył Dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON Jan Wroński. 

zajawka fitOddziały Regionalne Olimpiad Specjalnych organizują imprezę „Fit piknik”, która cieszy się dużym zainteresowaniem, a podczas której promowany jest zdrowy styl życia. Sportowcy KS „Halembianka” chętnie uczestniczą w tych imprezach. Jest sportowo, zabawnie, a przede wszystkim zdrowo. Tym razem dziewięcioosobowa grupa uczestników naszego klubu wyjechała do Kamiennej Góry, która reprezentuje Oddział Dolnośląski Olimpiad Specjalnych. Po czterogodzinnej podróży dotarliśmy do celu. Najpierw obiad w Zespole Szkół Specjalnych, w której ma siedzibę KS „Podaj rękę”, potem spacer po mieście, który zakończył się na pływalni. Zmęczeni upałem, z radością zanurzyliśmy się w chłodnej wodzie. Co sprawniejsi pływali pod bacznym okiem ratownika, reszta z uśmiechem na twarzy brykała w wodzie niczym rybka Nemo. Czas na pływalni minął tak szybko, że nie zauważyliśmy pani Agnieszki, która przygotowała już następny punkt programu.

zajawka festynparafiaZ wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału we współorganizacji festynu parafialnego, który po kilkuletniej przerwie związanej przede wszystkim z pandemią wrócił, można chyba tak powiedzieć, na afisz… W tym czasie kiedy go nie było, rozwiązała się niestety  jedna z grup młodzieżowych i przestał działać chór parafialny, który podczas poprzednich festynów zawsze dawał koncert. Czasu do zagospodarowania na scenie było więc więcej niż przed laty. Trzeba go było jakoś wypełnić. Zaplanowano więc, że festyn rozpocznie się jak zawsze tradycyjnym, wspaniałym koncertem orkiestry dętej KWK Halemba. Równie wspaniały pokaz akrobatyczno-sportowy przygotowała grupa KPKS Halemba. Do tego piękny występ grupy Dzieci Maryi oraz energetyczny pokaz tańców przygotowany przez młodzież oazową. Zaplanowano też konkurs biblijny z ciekawymi nagrodami dla biorących w nim udział. Okazało się, że i my – z Ośrodka, poza występem muzycznym, możemy sobie tym razem pozwolić na nieco więcej.

zajawka ojciec mateuszSześciu mieszkańców naszego Domu wraz z opiekunami wzięło udział w wycieczce do Sandomierza i okolic. W pierwszym dniu, zaraz po przyjeździe do hotelu w Sandomierzu, uczestnicy wyprawy wybrali się na spacer po starym mieście. Wszystkim dopisywały dobre humory wspomagane piękną, słoneczną pogodą. Od razu tego dnia udało się nam zwiedzić podziemia sandomierskiego rynku, gdzie poznaliśmy historię miasta i okolic opowiedzianą przez przewodnika. Po wyjściu z podziemi wszyscy zgodnie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie muzeum poświęconego lubianemu przez wszystkich serialowi „Ojciec Mateusz”. W muzeum znajdowały się przedmioty związane z serialem oraz zaimprowizowane scenografie z figurami woskowymi bohaterów. Tam mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęć z bohaterami, z czego skwapliwie oczywiście skorzystaliśmy. Jako, że czas bardzo szybko mijał zdążyliśmy jeszcze zwiedzić jedynie wąwóz Królowej Jadwigi oraz zjeść pyszne pierogi na sandomierskiej starówce.

zajawka sanktuariumW dniu 8 września odbyła się III piesza Pielgrzymka uczestników i pracowników prowadzonego przez nasz Ośrodek warsztatu terapii zajęciowej do kochłowickiego Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Wzięło w niej udział aż 33 pątników. Tematem przewodnim tegorocznej pielgrzymki było nawiązanie do zblizającej się beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, która już w najbliższą niedzielę zostanie wyniesiona na ołtarze. Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom. Niemcy najpierw zamordowali Żydów, potem zaś Józefa i Wiktorię, która była wówczas w zaawansowanej ciąży, w końcu ich sześcioro dzieci. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się 17 września 2003 r. Pod sztandarem z hasłem "Z rodziną Ulmów idziemy na urodziny Maryi” wyruszyliśmy do Kochłowic podzieleni na dwie grupy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49