Rok 2023

bg wtz

Zajawka Zakończenie wystawy grudzień 2023Wielokrotnie mieliśmy okazję gościć z pracami naszych wychowanków w zawsze gościnnych dla nas progach Miejskiego Centrum Kultury, a od niedawna Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nie inaczej było i tym razem. Goszczący nas pan Irek, który pełni funkcję zastępcy dyrektora teatru naprawdę się ucieszył z propozycji wystawienia kolejnych prac naszych podopiecznych. W ciepłych i mądrych słowach pochwalił też twórców podczas finisażu, który miał zakończyć wystawę, ale jak się okazało, pan Irek tak to wszystko zorganizował, że nasze prace miały pozostać w galerii „Fryna” aż do lutego przyszłego roku, a więc w okresie, kiedy ze względu na chociażby Koncert Noworoczny i inne imprezy organizowane na przełomie roku będą mogły zostać obejrzane i docenione przez wielu odwiedzających w tym czasie instytucję widzów. Potrzebna była tylko nasza zgoda. I my się zgodziliśmy. Nie trzeba nas było nawet zbyt długo namawiać na takie rozwiązanie…

Zajawka wigilijka zespołowaSpotkanie podsumowujące całoroczną działalność zespołu teatralno – muzycznego „Od Serca” odbyło się w formie wigilijki, w której wzięli udział wszyscy związani z zespołem. Tradycyjnie już, wszystko to, co znalazło się na odświętnie przystrojonym stole musiało zostać najpierw samodzielnie przygotowane. Uroczystość poprzedziły więc kilkugodzinne przygotowania, od których nikt się nie migał, bo przygotowywanie świątecznych smakołyków wśród towarzyszących temu zapachów jest przecież prawdziwą przyjemnością. Samo spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, w której podziękowaliśmy Panu Bogu za łaskę zdrowia i pomysłów jak również za tych wszystkich, z którymi mieliśmy okazję spotykać się w tym roku i dla których mogliśmy występować. Razem z nami do stołu zasiadł również pan dyrektor, który przygotował dla wszystkich prawdziwą niespodziankę. Pod koniec spotkania osobiście podziękował on zarówno każdemu z członków zespołu jak i prowadzącym grupę wręczając im spersonalizowane upominki.

Zajawka piernikiPrzedświąteczne pieczenie i zdobienie pierników przez naszych mieszkańców wpisało się już chyba na stałe w harmonogram zajęć poprzedzających nadejście Bożego Narodzenia. Tym razem sami podeszli z gotową propozycją i pomysłami. Znali już formy na pierniki i wiedzieli co można sobie nimi wykroić. Jedni chcieli piec pierniki w kształcie choinek, czy serc, inni woleli głowy renifera, czy gwiazdy betlejemskie. Najważniejsze było jednak to, że w planie mieli nie tylko przygotowanie pierników dla siebie, ale pomyśleli, aby obdarować nimi innych. Wszystkie były więc wykrawane, pieczone i zdobione z dodatkiem serca. Myśli o tych, którzy mieli je otrzymać sprawiały, że wszystkie te czynności wykonywali z uśmiechem. Pięknie udekorowane pierniki zostały umieszczone w świątecznie ozdobionych torebkach, do których każdy własnoręcznie przymocował karteczkę ze świątecznymi życzeniami. Oprócz pierników przygotowali jeszcze własnoręcznie maleńkie stajenki, które również postanowili komuś podarować.

Zajawka Teatr piaskuGrupa naszych wychowanków wraz ze swoimi opiekunami wybrała się tym razem do Miejskiego Domu Kultury w Zabrzu, gdzie gościnie występował Teatr Piasku Tetiany Galitsyny z przedstawieniem pt. „Opowieść Wigilijna”. Nasi mieszkańcy pierwszy raz wzięli udział w tego rodzaju przedstawieniu. Sama opowieść o bohaterze powieści Dickensa jest im już oczywiście dobrze znana, bo mieliśmy możliwość być na „tradycyjnym” spektaklu, tym razem jednak mieliśmy okazję zobaczyć jedną z najpopularniejszych historii o Świętach Bożego Narodzenia w zupełnie nowej odsłonie. W noc wigilijną wszystko może się wydarzyć. Tak też było. Przedstawienie treści sztuki poprzez obraz wykonywany na żywo z piasku przez artystkę oraz światła towarzyszące widowisku był niesamowitym przeżyciem, pełnym niezapomnianych wrażeń. Daliśmy się ponieść Bożonarodzeniowej atmosferze i przypomnieliśmy sobie, co w naszym życiu i dla nas samych jest tak naprawdę ważne.

Zajawka Turniej Bocce MikołajkowyOstatni przed Świętami Bożego Narodzenia trening bocce wiązał się dla jego uczestników z fajną niespodzianką. Wiadomo, że trenować trzeba i ćwiczenie rzutów jest niezbędne, aby poprawiać swoje umiejętności i ćwiczyć technikę, jednak element rywalizacji wprowadzany podczas treningów zawsze dodaje smaczku grze. Wiedzą o tym doskonale nasi trenerzy, którzy gdy tylko jest to możliwe starają się przeprowadzać treningi w formie miniturniejów. Tak było i tym razem. Zawodnicy zostali podzieleni na drużyny i otrzymali różnokolorowe kamizelki odznaczające ich przynależność do poszczególnych drużyn. Dodatkowym atrybutem każdego zawodnika stała się mikołajowa czapka, bez której nie można było wziąć udziału w konkursie. To właśnie ona dostarczyła wszystkim uczestnikom mikołajkowego turnieju bocce najwięcej radości. Zakładali je na przeróżne sposoby, poprawiali, prostowali…

Zajawka Serce Pełne DobraCykliczna impreza Serce Pełne Dobra jaka miała miejsce w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty jest od lat w naszym Ośrodku sztandarową imprezą, podczas której staramy się pokazać naszym gościom wszystko to, co mamy najlepszego. Tak też było i tym razem. Jednakże zupełnie inaczej niż zwykle rozpoczęliśmy naszą imprezę. Po podniesieniu kurtyny rozpoczęło się przedstawienie. Grupa „Od Serca” zaprezentowała wypełniającej po brzegi salę widowiskową widowni najnowszy swój spektakl zatytułowany „Te Trzy”. Jak sami przyznali, inspiracją jego twórców do powstania przedstawienia było wielkie uznanie do działań podejmowanych przez parafialne zespoły charytatywne, do ich ogromnego, bezinteresownego zaangażowania. Wyjaśniono również powód, dla którego pozwoliliśmy naszym aktorom wystąpić tym razem na początku. Dzięki temu zabiegowi nie musieli oni jak zawsze denerwować się do samego końca i mogli wziąć udział w naszej imprezie niekoniecznie od zaplecza.

Zajawka Rakiety śnieżneKto może korzystać z rakiet śnieżnych? Praktycznie każdy. Nie ma tu zasadniczo przeszkód, ani uwarunkowań, które ograniczałoby w tym kogokolwiek. Jeśli możemy wędrować po górach latem, z pomocą rakiet jesteśmy w stanie robić to samo zimą. Ich używanie nie wymaga specjalnej nauki, a więc zupełnie inaczej niż przy wspinaczce czy jeździe na nartach. Zauważono to w Olimpiadach specjalnych i uczyniono z nich jedną z zimowych dyscyplin uprawianych przez zrzeszonych w nich zawodników. Wśród ponad pięćdziesięciu zawodników naszego Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Śląskie, którzy spotkali się w Istebnej znaleźli się reprezentanci naszego Ośrodka. Wszyscy spotkali się tam w ramach XII Śląskiego Mityngu w Narciarstwie Biegowym Olimpiad Specjalnych i V Śląskiego Mityngu w Biegu na Rakietach Śnieżnych Olimpiad Specjalnych. Rywalizowali oni ze sobą na różnym poziomie trudności, podobnie jak w innych dyscyplinach.

Zajawka Rybnik 2023Mieliśmy ostatnio okazję bliżej poznać zabytki pobliskiego Rybnika. Naszym celem było Edukatorium Juliusz oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy, która jest zaliczana do grona Śląskich Zabytków Techniki. W pierwszej kolejności wybraliśmy się do Edukatorium Juliusz. Jest to miejsce dawnego szpitala, które swoim charakterem idealnie wpisuje się w ideę nowoczesnej edukacji. Ekspozycje są przykładem połączenia nowoczesności z ekscytującym przyswajaniem wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz historii medycyny i farmacji. Nasi mieszkańcy mieli możliwość poznać budowę oraz funkcjonowanie własnego ciała na różnego typu interaktywnych urządzeniach. Była nawet możliwość wcielenia się w rolę chirurga, anestezjologa, instrumentariuszki i przeprowadzenia zabiegu na wybranym przez siebie organie na wirtualnej sali operacyjnej. Z ciekawostek związanych z historią medycyny, a w szczególności okulistyki, na ostatniej kondygnacji szpitala przenosimy się w czasie do gabinetu okulistycznego z początku XX wieku, a dokładniej gabinetu okulistycznego doktora Konrada Pojdy oraz jego ojca – doktora Stefana Pojdy.

Zajawka ruszyły roratyNa roraty czekają prawie wszyscy. Nawet jeżeli nie wszyscy, to z całą pewnością zdecydowana większość naszych mieszkańców. Codziennie, od pierwszego dnia adwentu do wigilii, w naszej kaplicy jest zwykle pełno. Ksiądz Antoni zachęca każdego dnia do udziału w następnym i do przyprowadzenia tych, którzy jeszcze nie zaskoczyli. Czasami się udaje. Pomagają w tym dodatkowe atrakcje przygotowywane przez naszego kapelana i nie tylko… Po odwiedzających nas w minionych latach świętym Joachimie i Aniele Gabrielu, w tym roku, od pierwszego dnia, podczas kazania księdzu towarzyszył sam święty Franciszek, który był bohaterem tegorocznych adwentowych spotkań. Ksiądz Antoni osobiście przywiózł z Panewnik od zaprzyjaźnionych franciszkanów ciemnobrązowy habit z kapturem i sznurem z trzema węzełkami. W habit ten codziennie przebierał się nasz wicedyrektor i uzupełniając słowa kapelana przemawiał do zebranych głosem świętego Franciszka. Warto wspomnieć, że uzupełnieniem treści rorat był dwuczęściowy film o życiu tego popularnego świętego, który nasi mieszkańcy mogli obejrzeć w ramach wtorkowych seansów organizowanych w naszym domowym kinie.

Zajawka Zespołowe MikołajkiOstatnie próby przed premierą najnowszego przedstawienia zespołu „Od Serca” upływały w bardzo dobrym nastroju. Mimo, że do premiery pozostały już tylko trzy dni, aktorzy, dość pewni tego, czego nauczyli się wcześniej, spokojnie przygotowywali się na pierwszy występ przed publicznością. Tego dnia rozpoczęli od spotkania przy stole. Oprócz kawy i pierników instruktorzy przygotowali dla nich drobne upominki, jak się okazało z wzajemnością… Każdy miał na sobie coś czerwonego co w połączeniu z czerwoną czapką  wyglądało rewelacyjnie. Tak ubrani zmierzyli się w pojedynkach na mikołajowe brzuchy, czyli balony wepchnięte pod czerwone sweterki, budowali na czas piernikowe domki, a także grzebali w worku Świętego Mikołaja by bez patrzenia nazwać znajdujące się tam prezenty. Zabawom towarzyszyło wiele śmiechu, który stał się jeszcze większy, kiedy postanowili, że jedną z ostatnich prób przeprowadzą bez zdejmowania czapek. Bezbłędnie zagrali całe przedstawienie nie zdejmując mikołajkowych atrybutów.

Zajawka Mikołaj w WTZOdwiedziny Świętego Mikołaja to w naszym Ośrodku zawsze wielkie święto. Wielu mieszkańców oczekuje go już od pojawienia się pierwszych chłodów. Przychodzi zawsze. Jeszcze nigdy nas nie zawiódł. Zawsze też przynosi prezenty. Na roratach, po Mszy Świętej, najpierw przemawia krótko do wszystkich. Zwykle chwali mieszkańców za udział w roratach i zachęca do wytrwania w tym pięknym przygotowaniu do świąt. W tym roku, za świętym Franciszkiem zachęcał, aby każdy z nas wybudował stajenkę dla małego Jezusa w swoim sercu. Jak zwykle ustawiła się do niego kolejka chętnych do otrzymania słodkiego prezentu. Niektórzy dodatkowo otrzymywali dobre słowo związane z pochwałą, ale i słowa zachęty do poprawy w kilku przypadkach nie zabrakło. Wiadomo, że zawsze może być jeszcze trochę lepiej. I tak było tym razem w warsztacie terapii zajęciowej – lepiej! Tak przynajmniej ocenili pomysł na spotkanie mikołajkowe ci, którzy po roratach otrzymali od Świętego Mikołaja jedynie tabliczkę czekolady, zaś w warsztacie do ich dyspozycji była jej cała fontanna. Słodki, gęsty płyn przelewał się smakowicie wzmagając świąteczną atmosferę.

Zajawka Zabawa AndrzejkowaWróżby z lanego wosku są chyba najpopularniejszą zabawą, bez której nie może się obejść żadna andrzejkowa zabawa. Takie zabawy zorganizowano w naszym Ośrodku dwukrotnie. Pierwsza odbyła się w warsztacie druga na terenie domu pomocy społecznej. Nic dziwnego, że nagłe zapalenie światła w trakcie zabawy tanecznej, któremu towarzyszyło pojawienie się miski wypełnionej wodą i pań instruktorek z naszej świetlicy, które ostrożnie wniosły na środek jadalni garnuszki z roztopionym woskiem wywołało poruszenie wśród tancerzy. Chętni do sprawdzenia co może ich spotkać w najbliższej przyszłości byli prawie wszyscy. Wszyscy chcieli wlać odrobinę wosku przez specjalny kartonowy klucz do wody, z której po chwili wyławiano dziwne, kompletnie nie przypominające niczego kształty. Dopiero po odpowiednim ustawieniu wosku w strumieniu światła na ścianie zaczęły wyłaniać się cienie, które odpowiednio komentowane przez prowadzącego i pozostałych uczestników zabawy zaczęły rysować przed lejącymi chwilę wcześniej wosk zwykle świetlaną przyszłość… Jedne cienie przypominały jakieś postacie, inne przedmioty.

Zajawka Kraków listopad 2023Nadchodzący okres Świąt Bożego Narodzenia „zaprosił” nas na Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Jarmark usytułowany był na Rynku Głównym, gdzie kupcy z odległych stron w swoich kioskach oferowali szeroką gamę świątecznych produktów, ręcznie malowane ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, szkło artystyczne, biżuterię itp. W tym roku była dodatkowa atrakcja w postaci ustawionej kuźni, w której odbywały się pokazy kowalstwa. Można było też nabyć podkówkę ze swoim imieniem – niestety nam nie udało się zobaczyć pokazu. Mimo wszystko, panująca na jarmarku atmosfera zdecydowanie wprowadziła nas w klimat zbliżających świąt. Zapomnieliśmy wspomnieć, że nasz wyjazd miał miejsce we wtorek, a to dzień w Krakowie, w którym wiele obiektów i wystaw udostępnianych jest bezpłatnie. Oczywiście wykorzystaliśmy to bez skrupułów... Dokonaliśmy odpowiednich rezerwacji i w pierwszej kolejności udaliśmy się do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, która usytułowana jest na I piętrze gmachu Sukiennic.

Zajawka Bielsko BiałaPodczas kolejnego wyjazdu jaki zorganizowaliśmy wspólnie z naszymi wychowankami, a w zasadzie dla nich, naszym celem było Bielsko – Biała. W planach od samego początku mieliśmy wyłącznie zwiedzanie Starej Fabryki połączone z warsztatami tkackimi oraz wizytę na Zamku Książąt Sułkowskich. Rozpoczęliśmy od  Muzeum Starej Fabryki. Na przygotowanej tam wystawie przedstawiono historię bielskiego przemysłu włókienniczego, ale jak się okazało nie tylko, bo ostatecznie skończyło się na małym fiacie, który w pewnym czasie też stał się ikoną tego miasta. Był to dla nas sympatyczny „spacer” po starej pełnowydziałowej fabryce z prezentacją różnorodnych krosien. Wystawa ciekawa, interesująca. My jednak bardziej skupiliśmy się na warsztatach tkackich „Tkanie w koło na wesoło”. Podczas warsztatu mieliśmy okazję dowiedzieć się jak powstają materiały tkackie, kto to był sukiennik, a kogo nazywano kupcem.  Naszym zadaniem było odtworzyć wzór tkacki.  Pani instruktorka miała do nas ogromną cierpliwość, bo to zadanie nie jest wcale takie proste na jakie wygląda.

Zajawka Spotkania Aktorskie 2023W Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty spotkali się prawdziwi miłośnicy teatru. Zarówno ci, którzy ukochali tę sztukę i sami (z pomocą swoich instruktorów) ją tworzą, jak i ci, którzy lubią spędzać czas na przyglądaniu się temu co przedstawiane jest na scenie. W Sali widowiskowej nie było praktycznie wolnych miejsc, a szczelnie wypełniona gośćmi widownia gromkimi oklaskami przywitała najmłodszych uczestników tegorocznych Spotkań Aktorskich Osób Niepełnosprawnych reprezentujących zaprzyjaźniony z nami Ośrodek Adaptacyjny z pobliskiej Bykowiny. Maluchy urzekły wszystkich z panią wiceprezydent Anną Krzysteczko na czele, która wzruszona obdarowała ich zaraz po występie nie tylko uściskami, ale i słodyczami. Otrzymali je również następni wykonawcy. Specjalnie przygotowane na tę okazję statuetki, kubki i odznaki trafiły również do rąk aktorów z Bielska Białej, Częstochowy, Chełmka oraz do członków dwóch zespołów reprezentujących gospodarzy. Ci ostatni przedstawili tym razem swoje dokonania w formie prezentacji filmowych.

Zajawka Kombatanci 2023Tegoroczne spotkanie ze środowiskiem rudzkich kombatantów ubogacone było w wieloraki sposób. Kilka dni wcześniej w wielofunkcyjnej sali znajdującej się w tym samym budynku, w którym mieści się warsztat terapii zajęciowej zmontowano ciekawą wystawę poświęconą 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dzięki życzliwości Instytutu im. Wojciecha Korfantego i jego pracowników mieliśmy okazję zaprezentować naszym gościom treści i zdjęcia, które na co dzień są raczej dostępne nie w pełnym wymiarze. Z tej samej okazji nasz dyrektor zaprojektował okolicznościowy medal, który na zakończenie otrzymali nasi goście. Dość licznie przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939, jak również pielęgnujący pamięć o Sybirakach. Nie zabrakło też osób represjonowanych w stanie wojennym, o których zawsze staramy się pamiętać. Podczas Mszy Świętej wybrzmiały krzepiące słowa wypowiedziane przez naszego kapelana – księdza dra hab. Antoniego Bartoszka, który cytowany był przy stole przez niejednego z oficjalnych gości.

Zajawka Memoriał Ryśka Pilcha 2023Osoby, które przybyły do Areny Gliwice, niezależnie od wieku, płci, poziomu sprawności fizycznej i umysłowej miały już po raz drugi możliwość spotkać się podczas II Ogólnopolskich Zawodów Wspinaczkowych Osób z Niepełną Sprawnością „Memoriału Ryśka Pilcha”. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że w związku z nawą „zawody” odbywa się tam jedynie pełna napięcia rywalizacja pomiędzy zawodnikami. Organizatorom chodziło przede wszystkim o dostarczenie uczestnikom dobrej zabawy, jak również o to, aby pokonując kolejne przeszkody pokonywali samych siebie – swój lęk, zmęczenie, słabość, by starali się udowodnić, że dadzą radę, że stać ich na to, że potrafią. 160 uczestników z całej Polski  wzięło udział w tych niełatwych zmaganiach, by niezależnie od osiągniętego wyniku stać się zwycięzcami. Mieli oni, w pierwszej z dwóch konkurencji, możliwość zmierzyć się z dziesięciometrową ścianką, gdzie mierzony był czas przejścia oraz w drugiej konkurencji zmierzyć się z coraz trudniejszymi przeszkodami, w której bez limitu czasowego, oceniano wyłącznie to,  kto wejdzie wyżej.

Zajawka Wyznanie GrzesiaKolejny, ostatni już w tym roku, wyjazd do Warszawy okazał się być ostatecznie dla członków naszego zespołu równie atrakcyjny jak poprzednie. Baliśmy się trochę pogody, bo zapowiadali deszcze, ale choć pogoda nie rozpieszczała nas już tak jak w sierpniu, to jednak ostatecznie nie było tak źle. Cieszyliśmy się, że nie lało, i że znowu dopisało nam szczęście. Po bardzo udanym ostatnim „polowaniu” na znanych aktorów liczyliśmy na kolejne sukcesy w tej materii. Wszyscy się ucieszyli, że w wieczornym przedstawieniu zobaczą ulubioną Katarzynę Skrzynecką. Mało tego, okazało się, że przedstawienie „Prezent urodzinowy” było grane tego dnia już po raz dwusetny, co zasługiwało na uczczenie jubileuszowym tortem, który po spektaklu osobiście pokroili występujący w przedstawieniu, zaś oblegający stolik z tortem goście, czyli również my, mieli okazję się nim poczęstować. Po kolacji udaliśmy się na chwilę na Stare Miasto ale, że było trochę zimno dość szybko wróciliśmy grzecznie do hotelu.

Zajawka konkurs PFRON6 listopada, w Teatrze Nowym w Zabrzu, miała miejsce niezwykle uroczysta gala. Podczas niej ogłoszono zwycięzców regionalnego etapu tegorocznego, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Konkursu Plastycznego pod nazwą „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Był on adresowany do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy i mieszkańców domów pomocy społecznej.  XXI edycja tego konkursu została zatytułowana: „Życie jest podróżą”. Twórcy prac mogli zgłaszać swoje dzieła w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Pośród wyróżnionych znalazło się dwoje uczestników naszego warsztatu. W pierwszej kategorii jako najlepsza została uznana praca Beaty Żogały, która odebrała z rąk dyrektora katowickiego oddziału PFRON dyplom i nagrodę za pierwsze miejsce.

zajawka warsz3Do teatru ledwo udało się nam zdążyć. Zaledwie cztery minuty przed rozpoczęciem spektaklu podaliśmy kurtki miłym paniom z szatni i chwilę później, szczęśliwi zmierzaliśmy w kierunku widowni. Jeszcze godzinę wcześniej byliśmy ciągle w samochodzie, bo ostatnie piętnaście kilometrów drogi do hotelu, ze względu na stołeczne, piątkowe korki, których nie przewidzieliśmy w aż takich rozmiarach, pokonywaliśmy ponad pół godziny… A potem już sprawnie – autobusem, metrem, schodami ruchomymi, biegiem… Okazało się, że trafiliśmy na premierę, która ze względu na liczne okoliczności towarzyszące wydarzeniu rozpoczęła się całe piętnaście minut później. I dobrze się złożyło. Nie tylko nie wyszliśmy na spóźnialskich, ale mieliśmy okazję stanąć przy okolicznościowej ściance obok aktorów i osób związanych z branżą teatralno-filmową. Niektórzy z nich dali się nawet namówić na wspólne zdjęcie, a Jakub Wieczorek, kiedy dowiedział się, że nasi wychowankowie również są aktorami, serdecznie uścisnął wszystkim ręce życząc im wielu sukcesów.

zajawka lokomotywa19 października wyjechaliśmy do Krakowa aby zobaczyć starą lokomotywownię w Krakowie Płaszowie. Jednak po dotarciu na miejsce zostaliśmy poinformowani przez funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, że nie możemy dostać się w pobliże starych lokomotyw i wagonów ponieważ znajdują się one na terenie zakładu pracy PKP, gdzie wstęp dla osób postronnych jest zabroniony. Zrobiliśmy więc jedynie kilka zdjęć z kładki znajdującej się nad torami prowadzącymi do maszynowni, przed którą stało kilka serwisowanych współczesnych lokomotyw.
Aby nie tracić cennego czasu przejechaliśmy do zamku w Tenczynie. Od 2016 roku w wyniku porozumienia między Gminą Krzeszowice a spadkobiercami hrabiego Adama Potockiego, ruiny zamku zostały ponownie otwarte dla zwiedzających. Gdy podeszliśmy pod zamek zaczął padać deszcz.

zajawka tenisChoć brzmi to jak zapowiedź relacji z wydarzenia o charakterze kulinarnym, to jednak dotyczy zupełnie innego wydarzenia i zupełnie innego stołu. 19 października w hali sportowej MOSiR-u w Łaziskach Górnych odbył się  XXVII  Śląski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych. Wśród rywalizujących ze sobą zawodników z piętnastu klubów śląskiego oddziału nie zabrakło dwóch przedstawicieli naszego, halembskiego klubu. Organizatorem mityngu był Klub Olimpiad Specjalnych „Pogromcy” Wyry wespół z mikołowskim kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość otwarcia turnieju oraz same zawody uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście z  Urzędu Miasta z Łazisk Górnych oraz ze Starostwa Powiatu Mikołowskiego. Również tym razem nasi zawodnicy nie wrócili do domu z pustymi rękami, choć właściwie w tym wypadku powinno się powiedzieć: z gołymi szyjami…

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49