Rok 2023

bg wtz

zajawka czestochowaOgólnopolska Pielgrzymka osób chorych, niepełnosprawnych i starszych wiekiem na Jasną Górę, organizowana przez Apostolstwo Chorych odbyła się już po raz pięćdziesiąty ósmy. Rozpoczęła ją modlitwa różańcowa. Poprowadzili ją przedstawiciele wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Po niej konferencję wygłosił ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Czas przed Mszą Świętą umilił nam koncert kwartetu smyczkowego Akademos. O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego. Podczas homilii arcybiskup zwrócił uwagę, że człowiek jest gotów iść za Bogiem, gdy Ten spełnia jego pragnienia, natomiast inaczej jest, gdy odbiera nam zdrowie, siły i czyni nas niepełnosprawnymi.

Wychodząc od przykładu Abrahama, który gotów był oddać Bogu swego jedynego syna Izaaka arcybiskup wskazał na to, czym powinna cechować się głęboka wiara. „Jeżeli w naszym życiu tego nie doświadczyliśmy, to nie wiemy tak naprawdę czym jest wiara, ponieważ jest ona gotowością do oddania Bogu wszystkiego, co najdroższe, niezależnie od tego, czego by od nas zażądał. Zawierzenie Bogu na dobre i na złe to jest właśnie wiara” – tłumaczył. „Podobnie jak ostatnia próba Abrahama dowiodła jego całkowitego zaufania Bogu, tak też i próba, jaką przechodzi każdy człowiek cierpiący może stać się potwierdzeniem jego wiary i otwarciem na Boże błogosławieństwo dla siebie, wspólnoty i Polski” – powiedział. Wspólnie z księdzem arcybiskupem Mszę Świętą koncelebrował ks. Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych oraz diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych. Podczas tej Mszy Świętej zostaliśmy jako Ośrodek szczególnie wyróżnieni. Nie dość, że nasi pracownicy mieli okazję pełnić posługi podczas Liturgii Słowa, to jeszcze nasza delegacja została wyznaczona do przyniesienia darów do ołtarza. Nasi wychowankowie przekazali więc na ręce arcybiskupa najnowszy miesięcznik „Apostolstwa Chorych”, bukiet kwiatów, wino i hostie do konsekracji. Podczas Eucharystii przy ołtarzu obecne były relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, współorganizatorki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, która zapoczątkowała ruch pielęgniarstwa domowego i dała podwaliny pod domową opiekę hospicyjną. Po Mszy świętej, o godzinie pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Jakub Kępczyński, duszpasterz Apostolstwa Chorych w diecezji płockiej. I tu pojawił się kolejny, nasz halembski akcent. Podczas Drogi Krzyżowej prowadzącego wspierał muzycznie kolejny nasz instruktor. Z przyjemnością zauważyliśmy, że posługujące podczas pielgrzymki pielęgniarki i wolontariusze mieli pozakładane identyfikatory przygotowane specjalnie na tę okazję w naszym warsztacie terapii zajęciowej. Cieszymy się, że w jakikolwiek sposób mogliśmy się włączyć i wspomóc to piękne dzieło jakim jest pielgrzymka. Ostatnim jej punktem było nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, w którym wzięła udział blisko trzydziestoosobowa delegacja Ośrodka reprezentująca wszystkie trzy działy: DPS, WTZ i ŚDS. Samej Matce Bożej podziękowaliśmy za wszelkie otrzymywane łaski, a także powierzyliśmy jej nowe nasze prośby, zaś otrzymane błogosławieństwo przywieźliśmy do Halemby.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49