Rok 2022

zajawka mszaUroczystości miejskie związane z setną rocznicą przyłączenia Śląska do Polski zapowiadały się bardzo ciekawie. Nasz Ośrodek od 2019 roku włączał się aktywnie w obchody kolejnych setnych rocznic Powstań Śląskich. Zorganizowaliśmy kilka wystaw z pracami fotograficznymi naszych wychowanków i wydaliśmy okolicznościowy album przedstawiający pomniki poświęcone powstańcom śląskim, a ośrodkowy zespół „Od Serca” przygotował nawet spektakl, z którym wydaliśmy okolicznościową pytę. Wydarzenia bliskie naszym sercom nie mogą się przecież odbywać bez nas. Tak było i tego dnia. Do Nowego Bytomia wybrali się przedstawiciele wszystkich trzech naszych działów. Podczas uroczystej Mszy Świętej, ksiądz proboszcz Jan Janiczek przypomniał zebranym w kościele wydarzenia sprzed wieku. Obecność zdyscyplinowanych żołnierzy i komendy wydawane przez ich dowódcę w najważniejszych momentach mszy dodały uroczystości powagi, zaś przejmujący dźwięk trąbki, który zastąpił tradycyjne dzwonki był dla niektórych dużym zaskoczeniem i na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

zajawka bebikiPodczas niedawno odbywającego się Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej, gdzie prezentowaliśmy prace wykonane przez uczestników naszego warsztatu pojawił się bardzo sympatyczny pan Michał. W czasie rozmowy okazało się, że jest on założycielem Grupy Artystycznej BEBIKI, która bardzo chętnie odwiedziłaby nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej i wystąpiłaby z koncertem. Swoją siedzibę mają w miejscowości Rydułtowy, a nazwa wywodzi się od pseudonimu patrona grupy, nauczyciela muzyki Pawła Czecha. BEBIKI tworzą i wykonują przede wszystkim własne, autorskie utwory muzyczne. Zagrali ponad 200 koncertów i zarejestrowali prawie 100 autorskich piosenek. W czasie występu już od pierwszego utworu pan Michał wraz ze swoimi podopiecznymi Michałem i Anią porwali całą publiczność do wspólnej zabawy.

zajawka pielgrzymkaOd wielu już lat staramy się aby, jeśli jest to tylko możliwe, brać udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Chorych i Niepełnosprawnych, organizowanej co roku przez Apostolstwo Chorych na Jasnej Górze. W tym roku również nie zabrakło naszych reprezentantów. W tym roku pielgrzymka znowu wyglądała jak dawniej, a do Częstochowy zjechali licznie chorzy i niepełnosprawni z całej Polski. Centralnym punktem była oczywiście Eucharystia, której przewodniczył Arcybiskup koadiutor Archidiecezji Katowickiej – Adrian Galbas, który też zwrócił się do wypełniających szczelnie jasnogórską bazylikę pielgrzymów w przejmującej homilii https://www.apchor.pl/temat/2022/07/07/Apostolowie-w-chorobie-i-apostolowie-chorych. Wśród darów przyniesionych do ołtarza był witraż przedstawiający Najświętsze Serce Pana Jezusa, który został wykonany w naszym warsztacie terapii zajęciowej.

zajawka piknik kochlowice„Anioły w piżamkach” to fundacja działająca w sąsiadujących z naszą dzielnicą Kochłowicach. W ramach swojej działalności ludzie związani ze wspomniana fundacją organizują cykliczne spotkania dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Starają się, aby zawsze było na nich ciekawie, miło i smacznie. Tak było ostatecznie i tym razem, choć groza zajrzała nam tego dnia kilka razy w oczy. Zespół „Od Serca” miał uświetnić spotkanie zorganizowane z okazji rozpoczęcia wakacji. Kasia już przed południem zadzwoniła z informacją, że chyba nie pojedzie, bo noga jej tak spuchła, że nie wejdzie nawet do kapcia… To może sam Grzegorz wystąpi, może Ewelina… Trzeba było coś na szybko wymyślić. Po piętnastej jednak i po Grzesia przyjechało pogotowie i zabrało go do szpitala. Występ na pewien czas przestał być ważny, jednak myśl o tych, którzy będą tam na nas czekać wróciła i kazała szukać innego rozwiązania.

zajawka krakowDzięki życzliwości Kolei Śląskich i Marszałka Województwa Śląskiego dwudziestokilkuosobowa grupa naszych mieszkańców wraz z towarzyszącymi im opiekunami miała okazję wybrać się do Krakowa. Już o siódmej trzydzieści tego dnia ksiądz Antoni odprawił Mszę Świętą dla wyjeżdżających na wycieczkę. Podstawiony pociąg relacji Katowice – Kraków pachniał nowością. Nie sprawdziły się przepowiednie niektórych, że pewnie pojedziemy jakimś starym gratem… Weszliśmy do niego i zajęliśmy miejsca. Ciężkie plecaki, pełne wody mineralnej, odłożyliśmy na specjalne stojaki na bagaże. Wody wzięliśmy naprawdę dużo, bo niedziela zapowiadała się bardzo gorąca. Podróż w klimatyzowanych i pięknych wagonach minęła szybko i przyjemnie. Zagadki zadawane przez panią Kasię uprzyjemniły czas podróży chętnym do zabawy. Kraków przywitał nas wyjątkowo ciepło, a nawet gorąco. Wyjście na zewnątrz z dworcowej galerii można porównać do wyjścia z samolotu w tropikalnym kraju. Fala gorącego powietrza uderzyła w nas silnie, lecz zupełnie spodziewanie.

zajawka berlinTuż przed rozpoczęciem wakacji grupa naszych sportowców miała okazję reprezentować Olimpiady Specjalne – Śląskie w międzynarodowych zawodach odbywających się w Berlinie. W Special Olimpics Nationale Spiele – Berlin 2022 wzięła udział trójka naszych zawodników, którym towarzyszyły wspierające ich trenerki. Już pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w hotelu Park Inn usytuowanym przy Alexanderplatz 7, po pysznej kolacji, wszyscy udali się na krótki spacer po najbliższej okolicy. Zaostrzył on tylko ich apetyty na zwiedzanie. W pełni zaspokoili je następnego dnia, kiedy to zwiedzając atrakcje i zabytki Berlina mieli okazję zwiedzić Czerwony Ratusz, Więżę Telewizyjną i Operę Berlińską. Wielką atrakcją była również wizyta w Muzeum Techniki. Niezapomniane zostaną również chwile spędzone pod Bramą Brandenburską i pod Pomnikiem Niedźwiedzia, które to są najbardziej znanymi symbolami Berlina.

zajawka prezydent16 czerwca, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła pani Grażyna Dziedzic, sprawująca do ostatnich chwil swojego życia urząd Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Była ona najdłużej urzędującym Prezydentem w historii naszego miasta. Zanim została Prezydentem kierowała Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. To wtedy powstało wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw służących osobom niepełnosprawnym, które były jej bardzo bliskie. Jednym z najciekawszych przykładów takich przedsięwzięć może być wspólna inicjatywa naszego Ośrodka i rudzkiego MOPSu jaką jest, odbywający się co roku od tamtego czasu, Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych przemianowany ostatnio na Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami. Można powiedzieć, że Tydzień Godności był i jest taką sztandarową imprezą skupiającą prawie wszystkie podmioty działające na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Pani Prezydent wielokrotnie odwiedzała nasz Ośrodek.

zajawka odpustJedną z tradycji kultywowanych w naszym Ośrodku jest świętowanie odpustu, czyli dnia, w którym przypada liturgiczne święto patronującego nam Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przypada ono zawsze w piątek, tydzień po Bożym Ciele. Zawsze zapraszało się wtedy gości, przygotowywało uroczysty obiad, a na podwieczorek były trzy rodzaje kołocza. Tradycja ta, silna i niezmienna przez lata została nieco zmieniona przez pandemię. W ostatnich dwóch latach wyglądało to wszystko zupełnie inaczej. Rok temu, ze względu na obowiązujące jeszcze ograniczenia nasz kapelan odprawił trzy Msze Święte z okazji odpustu. Nawet nie pomyślał wtedy, że powołał w ten sposób do życia nową odpustową tradycję. W tym roku, po krótkiej naradzie, postanowiono, że będzie tak samo. Z tym tylko, że w warsztacie świętowano już dzień wcześniej. W czwartek, a więc w wigilię odpustu odprawiona została tam Msza Święta, zaś w piątek na przylegającym do warsztatu terenie zorganizowano dla wszystkich imprezę plenerową z różnymi atrakcjami.

zajawka boze cialoNikt chyba nie miał aż tyle ołtarzy – powiedział jeden z zachwyconych po tegorocznej procesji Bożego Ciała mieszkańców. I jest to chyba prawda. Słowo „chyba” jest tu takim, pewnego rodzaju bezpiecznikiem, gdyby się okazało, że jeszcze gdzieś w Polsce lub na świecie jest podobny Ośrodek, w którym również, tak jak u nas, jest sześć grup, i w których na odwiedziny Najświętszego Sakramentu przygotowano sześć pięknie przystrojonych ołtarzy. No i jeszcze, gdyby się okazało, że jest jeszcze gdzieś kapelan, który podobnie jak nasz ksiądz Antoni, wpadł w pandemii na pomysł zorganizowania procesji wewnątrz budynku… Wprawdzie w tym roku w naszej parafii procesja Bożego Ciała odbywała się już normalnie, tak jak przed epidemią koronawirusa, my jednak w Ośrodku pozostaliśmy nadal przy naszej dwuletniej już tradycji nawiedzania nie czterech a aż sześciu ołtarzy, ustawionych we wszystkich grupowych świetlicach. 

zajawka golfSą takie turnieje golfowe na świecie, które opisywane są piosenką. Przykładem może być tu jeden z wielkoszlemowych turniejów golfowych jakim jest The Masters w Auguście w USA. Każdy golfista, który słyszy tę melodię, od razu skojarzy ją z tym Turniejem. My w Olimpiadach mamy dość podobnie. Zatem, gdy w Golf Park Mikołów rozbrzmiewał hymn Olimpiad Specjalnych, wszyscy wiedzieli, że rozpoczął się XII Śląski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych. Wśród zawodników Turnieju byli nasi golfiści i golfistki z Halembianki Ruda Śląska (16 osób). Turniej to zawody, zawody to rywalizacja. Halembianka Ruda Śląska rywalizowała z zawodnikami czterech Klubów Olimpiad Specjalnych: Piąteczka Jasło, Promyk Rybnik, Aktywni Mikołów, Pryzmat Tychy. Z ręką na sercu można powiedzieć, że wszyscy mieli równe szanse. Gra w golfa słynie z tego, że jest to sport honorowy.

zajawka piknik fitW tytule zostało zawarte jedno z poleceń jakie pojawiało się na Fit Pikniku zorganizowanym przez Klub Sportowy „Koniczynka” z Żor. Z wielką chęcią zgłosiliśmy swój udział w tej fit zabawie, która promowała zdrowy styl życia. Nasza ekipa liczyła 12 osób. Byli to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, którzy chętnie chodzą z „ kijami”. Najpierw rozgrzewka w rytmach latynoamerykańskich , a potem w drogę przez las. To było jak przejście przez szafę z filmu „Opowieści z Narni”, tajemniczo, bajkowo, momentami strasznie. Leśną ciszę co chwila przerywała Beatka, która nadawała sobie w ten sposób tempo… Raz , dwa, raz ,dwa, potrafię , dam radę. Nawet nie wiedzieliśmy kiedy pani Justynka przyprowadziła nas na linię mety. A tu czekały na nas fit smakołyki – kolorowa sałatka owocowa i racuchy na miodzie… Pychotka! Nasz rodzynek – Krzysiu, który zwykle zjada jako pierwszy, rozpoczął kolejną fit zabawę. Tym razem był to tor przeszkód.

zajawka karpaczDziesięcioosobowa grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z terapeutkami wybrała się w czterodniową podróż w Karkonosze. Plan wycieczki był wypełniony po brzegi wszelakimi atrakcjami, wszak trzeba było wykorzystać te kilka dni na sto procent. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wypadu do Świeradowa - Zdrój, a konkretnie na ścieżkę widokową w chmurach – Sky Walk. Mimo niesprzyjającej pogody podążaliśmy szklanymi tarasami i siatkowymi tunelami na sam szczyt. Wyposażeni w nakrycia wierzchnie i peleryny próbowaliśmy dojrzeć piękno gór Izerskich. Jak to mówią: nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. W naszym planie nie zabrakło także wizyty w Świątyni Wang. W świetnych humorach przyjechaliśmy na miejsce noclegowe, które mieściło się w Kostrzycy nieopodal Karpacza. Następnego dnia rano wybraliśmy się do Szklarskiej Poręby na stację kolejową, skąd wyruszyliśmy do punktu docelowego jakim było czeskie miasto Harrachov.

zajawka kokoszyceW Kokoszycach, a dokładnie w tamtejszym Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym, nasz ośrodkowy zespół miał okazję występować już wielokrotnie. Tym razem ks. Wojciech Bartoszek – dyrektor Apostolstwa Chorych – wpadł na pomysł, aby uczestnikom rekolekcji przedstawić naszą najnowszą produkcję. Podczas rekolekcji wielkopostnych jakie odbyły się w naszym Ośrodku, sprawował on dla naszych wychowanków posługę w konfesjonale. Miał też wtedy okazję obejrzeć premierowo zagraną wówczas scenę przedstawiającą ostatnią wieczerzę. Bardzo mu się widać spodobała, skoro nas zaprosił… Również pani kucharce przygotowującej dla wszystkich kolację spodobała się scenografia. Zajrzała ona do Sali kominkowej, kiedy rozkładaliśmy dekoracje i światła. Na pytanie „co to będzie?” otrzymała odpowiedź, że „ostatnia wieczerza” pokiwała z uznaniem głową, po czym z uśmiechem wróciła do swojej roboty.

tgonzajawka olimpiada2Drugi dzień Olimpiady Radości jest inny niż pierwszy. Wiedzą to wszyscy, którzy od lat przyjeżdżają do nas, aby wspólnie bawić się i rywalizować ze sobą. Otóż w pierwszym dniu głównie się bawimy, zaś w drugim pojawia się element pięknej, sportowej rywalizacji. W drugim dniu mamy do czynienia z prawdziwymi olimpijskimi dyscyplinami. Często jest tak, że drugiego dnia do zawodów przystępują zupełnie inni zawodnicy niż dnia poprzedniego. Tym razem spróbowali oni swoich sił w tenisie stołowym i badmintonie. Tuż obok rozłożone były tory do bocce, które jak się okazało od tego dnia należy raczej nazywać kortami (!). Nazwa ta była dla wielu absolutną nowością, o której postaramy się na przyszłość pamiętać. O kolorowe medale walczyli również ci, którzy potrafią rzucać lotkami do celu. Wielu miłośników darta chciało przecież wylądować na podium ze złotym krążkiem na szyi. Najdłużej trwała rywalizacja wśród miłośników bocce. To właśnie dzięki nieprzewidywalności tej dyscypliny, punktualni i gotowi do wręczania medali nasi goście mieli okazję obejrzeć cały finałowy pojedynek.

tgonzajawka olimpiada1W tym przypadku dwa lata przerwy spowodowanej pandemią wyszły wszystkim na dobre. Z całą pewnością przyczyniły się one do prawie rekordowej frekwencji wśród uczestniczących w olimpiadzie. Prawie, bo tylko raz się tak zdarzyło, że placówek, które zgłosiły się do udziału w tych niecodziennych zawodach było więcej. W tym roku było ich aż 24. Reprezentanci różnego rodzaju ośrodków i placówek oświatowych udzielających wsparcia osobom niepełnosprawnym ustawili się na parkiecie halembskiej hali sportowej. Towarzyszyli im wolontariusze, którzy sprawowali nad nimi opiekę przez cały czas trwania imprezy. Organizatorzy, czyli my, przygotowali jak zwykle wiele atrakcyjnych stanowisk, na których toczyła się, pełna radosnych emocji, prawdziwie sportowa rywalizacja. Jak przystało na prawdziwą olimpiadę, nie obyło się bez hymnu, flagi i znicza olimpijskiego, który został zapalony przez małego Marcelka z Ośrodka Adaptacyjnego – jednego z najmłodszych, obecnych na sali sporowców, któremu towarzyszył zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej – pan Daniel Binda.

tgonzajawka sokolnikZnowu przyfrunęły, a właściwie przyjechały do nas ptaki drapieżne. Tym razem zaprezentowała się samica sokoła wędrownego o dźwięcznej nazwie „ dziołcha”. Uff upalny dzień, uczestnicy domu pomocy społecznej, środowiskowego domu samopomocy i warsztatu terapii zajęciowej uparcie szukali skrawka cienia, by obserwować loty ptaków. Niektórzy odważnie wystawili blade twarze do słońca. Na początek kilka wiadomości o pracy sokolnika, którą żywo zainteresowana była Dominika – zniecierpliwiona czekaniem na pokaz. Jak dowiedzieliśmy się z opowiadań sokolnika, głównym zajęciem prezentowanych drapieżników jest odstraszanie ptaków na lotniskach i w innych miejscach, gdzie normalny ptak staje się w pewnym momencie zagrożeniem. Pan sokolnik wykazał się posiadaczem nieskończonych pokładów cierpliwości. Do tego chętnie dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat swych  podopiecznych, czym wzbudził wielką sympatię naszych wychowanków.

zajawka taniecCzasem, zupełnie przypadkiem, zdajemy sobie nagle sprawę, że są rzeczy, o których nawet nie pomyślelibyśmy, że mogą być dla nas aż tak ważne. Tak było i tym razem, kiedy po dwóch latach obostrzeń mieliśmy w końcu okazję potańczyć. Przy dźwiękach skocznej muzyki odbywały się długo oczekiwane zajęcia. Terapia przez taniec, prowadzona przez wykwalifikowaną instruktorkę, dała nam wiele radości i zadowolenia. Poruszyła nie tylko nasze ręce, nogi, biodra ale także umysły i serca. Okazuje się, że taniec to nasz żywioł. Świetnie czujemy się na parkiecie nucąc znane kawałki. Bardzo odkrywczy był pełen pozytywnych emocji taniec niosący pokój. Podobnie taniec błogosławieństwa i taniec marzeń, które zaopatrzyły nas w ciekawe przeżycia, pozwoliły zlikwidować napięcia i wymalowały uśmiech na naszych niepewnych buziach. Jesteśmy pełni nadziei, że szybko nadarzy się okazja, aby znów potańczyć. Pięknie będzie zawirować w kolorowych światłach.

 

tgonzajawka na szlakuW pierwszym dniu czerwca, dwa tygodnie przed organizowanym już po raz czwarty nad jeziorem Międzybrodzkimprzed biegiem Frassatiego, grupa naszej młodzieży wyruszyła na górski szlak. Ta wyprawa była pewnego rodzaju kontynuacją historii błogosławionego Pierre Georgio Frassatiego, którą poznaliśmy w czasie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych. Wiosenna aura sprzyja wędrówkom i zachęca nas do refleksji, modlitwy czy zwyczajnie do zachwytu nad pięknem stworzenia. Nasza wędrówka właśnie taka była, dla ducha i dla ciała. Poznawaliśmy swoje możliwości fizyczne pokonując przy tym swoje słabości. Dla niektórych cel, do którego zmierzaliśmy był być może Mount Everestem, a dla drugich zaledwie małym pagórkiem. Byliśmy razem tak jak przyjaciele Pierre Georgia w czasie wspinaczek wysokogórskich. W ciszy leśnych ścieżek dziękowaliśmy Panu Bogu za piękno tego świata...

tgonzajawka dzien dzieckaRano nie wyglądało wcale, że zza ciężkich, ciemnych chmur może wyjrzeć cokolwiek, bo o upragnionym słoneczku to już absolutnie nie mogło być mowy. Kilka godzin później okazało się jednak, że siąpiący deszczyk ustał, a nieśmiałe promyki zaczęły przebijać się powoli przez zasłaniające je obłoczki. W sercach naszych zaczęła odżywać też nadzieja, że przygotowana na ten dzień kiełbasa nie spędzi tego dnia w lodówce, a trafi zgodnie z planem na ruszt, podkreślając odświętny charakter dnia. Dzień Dziecka zasługuje, by spędzić go nieco inaczej niż każdy inny dzień. Wszyscy ostatecznie jesteśmy czyimiś dziećmi, a już na pewno dziećmi Bożymi. Chwilę wcześniej, zanim mieszkańcy uczęszczający do warsztatu wrócili z zajęć, w ogrodzie rozpalono grille. Jeszcze wcześniej przygotowano miejsca do zabawy. Odezwały się głośniki, przez które znani wykonawcy popularnych przebojów wabili wszystkich do ogrodu ogłaszając, że coś się tu będzie działo. I rzeczywiście, wkrótce większość miejsc była zajęta.

tgonzajawka brozekKiedy zadzwonił pan Grzegorz od razu było wiadomo, że ma jakiś pomysł, którym będzie się chciał z nami podzielić. Myliłby się ten, kto myślały, że tym razem będzie inaczej. Jak zawsze, nie tylko pomysłem się podzielił, ale całym sobą. Tym razem już mógł, bo pandemiczne obostrzenia zostały na szczęście zawieszone. Pan Grzegorz Brożek z Gliwic od lat odwiedza domy pomocy społecznej i różne inne instytucje, koncertując i dzieląc się swym talentem z ich pensjonariuszami. Przed laty współpracował on z katolickimi miesięcznikami dla dzieci, gdzie publikowane były liczne piosenki jego autorstwa. Współpraca z Radiem Katowice również zaowocowała wieloma muzycznymi produkcjami. Dla pana Grzegorza kontakt z widownią jest możliwością realizowania misji jaką założył sobie przed laty. Jest też z całą pewnością źródłem jego siły, bo patrząc na jego werwę i zaangażowanie można mu zwyczajnie pozazdrościć.

tgonzajawka ostatkiWielu z nas uwielbia nabożeństwa majowe. Są one takie ciepłe, pełne miłości. Podczas nich czuje się wręcz fizyczną bliskość Matki Bożej. Niewątpliwie jako takie właśnie spotkanie można potraktować to, które miało miejsce w jednej z naszych ośrodkowych kaplic w ostatnim dniu maja. Było to spotkanie wyjątkowe. Niejako rzutem na taśmę członkowie zespołu „Od Serca” przygotowali koncert pieśni i piosenek maryjnych, na który zaprosili mieszkańców i pracowników naszego Domu. Wszyscy oni wypełnili szczelnie kaplicę. Świadomie wybrano to miejsce, bo przygotowany przez zespół repertuar pozwalał na pełne zrealizowanie znanej prawdy, że kto śpiewa ten modli się dwa razy. Szczelnie wypełniona była też przestrzeń przed prezbiterium, gdzie ulokowali się wykonawcy oraz wspierająca ich szczególnie silna sekcja perkusyjna. Półtoragodzinny koncert minął w okamgnieniu. Znane pieśni i piosenki śpiewne w najróżniejszych rytmach sprawiały, że wiele nóg zaczęło nawet podskakiwać.

tgonzajawka warcabyOd lat pewne imprezy organizowane w ramach Tygodnia Godności przypisane są konkretnym instytucjom. Bardzo się ucieszyliśmy kiedy po dwuletniej przerwie dotarło do nas zaproszenie ze „Świętej Elżbiety”. W zaprzyjaźnionym Domu Pomocy Społecznej w Rudzie od lat organizowane są turnieje dla tych, którzy posiedli umiejętność posługiwania się szachownicą i ustawianymi na niej pionami. Szachiści niestety są obecnie w odwrocie. Większość uczestników ogranicza się tylko do gry w warcaby i to dla nich w ostatnim dniu maja zorganizowano turniej warcabowy. „Święta Elżbieta” już po raz szesnasty gościła miłośników tej starej, ale jakże wciągającej gry. XVI Turniej Warcabowy organizowany był oczywiście w ramach obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami, który był w tym czasie obchodzony na terenie całego naszego miasta. W zmaganiach turniejowych wzięło udział 36 uczestników z kilkunastu placówek. Nasz Ośrodek miał wyjątkowo silną reprezentację.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49