Aktualności

bg wtz

zajawka ostatkiOstatni dzień karnawału nie mógł zostać zmarnowany… We wtorek, poprzedzający środę popielcową, świętowano nie tylko ostatni dzień karnawału ale i jutrzejsze Walentynki, które w tym roku wyjątkowo wypadały w pierwszy dzień Wielkiego Postu. W naszym warsztacie terapii zajęciowej zorganizowano w związku z tym zabawę, do której przygotowywano się od kilku dni. Bez pożegnania karnawału nie obyło się również w domu pomocy społecznej, gdzie również obiecywano sobie wiele po balu, na który jak w latach poprzednich należało się zjawić w stroju nawiązującym do walentynkowego nastroju. Na parkiecie roiło się od par ubranych w czerwone suknie, bluzy, koszule lub przynajmniej szelki czy muszki. Mieszkańcy i ich opiekunowie podeszli do sprawy bardzo serio, co sprawiło, że efekt ich starań przyniósł wszystkim wiele przyjemności. Dedykacje dla zakochanych, piosenki o miłości, czy tytuły zawierające w sobie coś czerwonego – serce lub chociaż napis: „Love” dominowały tego dnia w repertuarze.

zajawka tłustyDla jednych był to ostatni czwartek przed okresem Wielkiego Postu, a więc tak zwany tłusty czwartek, w którym dozwolone jest objadanie się do woli… Należy wtedy jeżeli nie upiec, to przynajmniej zjeść kilka pączków, co wynika z prastarej tradycji i o czym wielu pamięta tego dnia z wielką przyjemnością… My należymy oczywiście do praktykujących ten zwyczaj w pełnej rozciągłości, to znaczy, świętujących go i poprzez pieczenie i poprzez jedzenie… Już w trakcie wyrabiania ciasta, pod okiem zaprzyjaźnionej babci Tereski, która zgodziła się podzielić z naszymi mieszkańcami swoim przepisem na pączki, który jak się okazało przejęła jeszcze od swojej mamy, dzielono się swoimi doświadczeniami na temat jedzenia pączków i prześcigano się w pomysłach nadziewania ich przeróżnymi specjałami. Wielkie oblizywanie się towarzyszyło propozycjom nadziania pączków budyniem, makiem, adwokatem, dżemem, czy śmietaną.

zajawka kochlowiceZ wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na karnawałowy bal organizowany przez zaprzyjaźniony z nami Dom Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Reprezentacja naszych mieszkańców, podobnie jak przedstawiciele innych zaprzyjaźnionych domów zjawiła się w umówionym miejscu i czasie w strojach przewidzianych na dobrze zapowiadającą się zabawę. W restauracji Ranczo, w której bal się odbywał zadbano nie tylko o wystrój i menu, ale i odpowiednią muzykę, bo bez niej niemożliwe, a na pewno mocno ograniczone byłyby tańce, a te stanowią przecież w dużej mierze o atrakcyjności balu. Chętnych do zabawy nie brakowało. Parkiet oblegany był od początku do końca przez spragnionych ruchu przy muzyce uczestników. Korowody, wężyki, kółeczka przeplatały się z tańcami w parach, a tańce dzikie i szybkie tonowane były na szczęście przez pozwalające na chwilę ochłody przytulańce. Było pięknie. Aż żal było wyjeżdżać.

zajawka wystawa bisWystawę przedstawiającą śląskie i zagłębiowskie początki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zaplanowano do połowy lutego. Grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy jak również część uczestników naszego warsztatu postanowiła to wykorzystać i odwiedzić raz jeszcze galerię przy Hlonda 29. Trochę zostali do tego zachęceni przez swoich kolegów, którzy mieli okazję być na wernisażu w styczniu, a trochę przez pana Michała, który profesjonalnie przygotowuje materiały ukazujące działalność katowickiej Caritas, i który dostrzegł tu ciekawy materiał do nakręcenia i zasugerował przy okazji chęć swojego udziału… Nie było też problemu z umówieniem się z kustoszem wystawy – panem Jerzym Kasperkiem i Zygmuntem Siemianowskim, który chętnie dzieli się z młodym pokoleniem swoimi wspomnieniami z tamtych czasów. Obydwaj panowie są członkami Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, obydwaj doświadczyli internowania i prześladowań, obydwaj drżeli wówczas o życie własne i swoich bliskich.

zajawka konferencjaTo prowokujące do dyskusji, a przynajmniej do głębszej refleksji pytanie zostało zadane w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca w Katowicach-Ochojcu podczas konferencji naukowej „Samaritanus bonus. Ile służby jest w ochronie zdrowia?”. Organizatorami konferencji były: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia oraz Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych. Spotkanie zorganizowane z okazji 32 Światowego Dnia Chorego było okazją do namysłu i wymiany doświadczeń w zakresie duchowego wymiaru ochrony zdrowia, zwłaszcza w relacji pacjent-lekarz. Zaproszenie było otwarte i skierowane do wszystkich zainteresowanych duchowym wymiarem ochrony zdrowia. Wśród prelegentów nie zabrakło autorytetów z dziedziny teologii, medycyny i psychologii. W temat wprowadzili zebranych: Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański oraz Metropolita katowicki Arcybiskup dr Adrian Galbas, którzy jednocześnie objęli nad wydarzeniem honorowy patronat.

zajawka kolędowanieTo by zorganizować spotkanie dla rodziców, na którym można by wspólnie pośpiewać, było tak naprawdę pomysłem grupy rodziców uczestników naszego warsztatu, którzy już w czerwcu ubiegłego roku sygnalizowali chęć wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu. Podczas pikniku jaki miał miejsce na boisku przy warsztacie chętnie brali oni udział w konkursie karaoke, podczas spotkania Serce Pełne Dobra, w grudniu, przypomnieli ponownie swój pomysł. Doskonałą okazją do wspólnego pośpiewania był czas kolęd, który właśnie nieubłaganie dobiegał końca. Na pytanie rozesłane do rodziców, czy byliby chętni przyjechać na takie spotkanie pozytywnie odpowiedziało blisko sześćdziesiąt osób. Wielka to była dla nas radość, że mimo paskudnej tego dnia pogody wszystkie przygotowane miejsca kilka minut przed rozpoczęciem były zajęte. Nie stały bezczynnie ekspresy do kawy, nie zmarnowało się też przygotowane specjalnie ciasto i pierniki.

zajawka bankietKolejny rok zajęć klubowych dobiega końca. Już tylko tydzień pozostał do zakończenia bieżącej edycji spotkań i zajęć prowadzonych z udziałem byłych i być może przyszłych uczestników zajęć terapeutycznych realizowanych w naszym, warsztacie terapii zajęciowej. W ramach tych zajęć uczestniczący w nich mogli korzystać z wielu propozycji o charakterze kulturalnym, turystycznym, sportowym, jak również to „co tygryski lubią najbardziej” zajęć o charakterze kulinarnym. Dawno przestało być dla nich atrakcyjne wyjście do kawiarni, czy restauracji, choć oczywiście trudno byłoby znaleźć kogoś, kto pogardziłby propozycją wyjazdu do jednej z ulubionych restauracji. Najbardziej lubią, gdy coś, co potem można zjeść, mogą sami przygotować. Chcąc odpowiednio i godnie podsumować miniony rok zajęć wybraliśmy się najpierw do sklepu by zakupić możliwie najciekawsze produkty do zrobienia koreczków, sałatek, mini-kanapek, farszu do francuskich ciasteczek jak i samych ciasteczek.

zajawka panewnikiKsiądz Wojciech Bartoszek – dyrektor Apostolstwa Chorych, z którym od lat ściśle współpracujemy, zapraszając nas do Panewnik na doroczne kolędowanie przestrzegł nas, że może być zimno… I trochę miał rację, bo ciepło rzeczywiście nie było, ale zarówno atmosfera w kościele jak i płomienne kazanie księdza biskupa Marka Szkudło, który modlił się w bazylice wspólnie z chorymi i niepełnosprawnymi, sprawiły, że zapowiadane obłoczki pary tworzące się przy ustach w czasie śpiewania w ogóle się nie pojawiły. Pięknie za to rozbrzmiewały kolędy śpiewane przez przybyłych na kolędowanie do ojców franciszkanów. Wspaniale, to mało powiedziane, podgrywał pan organista, który ze znajdujących się na chórze organów uczynił prawdziwą filharmonię. Dla wszystkich, którzy mieli chęć by po błogosławieństwie lourdskim udzielanym indywidualnie Najświętszym Sakramentem przez księdza biskupa bezpośrednio po Mszy Świętej spotkać się jeszcze w salce, przygotowano przemiłe spotkanie przy kawie i kołoczu.

zajawka galeria plakatówW ramach zajęć z Warsztatów Arteterapii grupa 13 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w dniu 16.01.2024 r. wybrała się do Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach na 28 wystawę Biennale Plakatu Polskiego, czyli sztukę plakatu w jego różnorodnych, artystycznych aspektach. Uczestnicy nie tylko mieli okazję podziwiania mistrzowskich dzieł, ale była to również szansa na zapoznanie się z najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania graficznego. Dla wielu, a może nawet dla wszystkich była to fascynująca podróż przez świat komunikacji wizualnej, gdzie papier staje się nośnikiem idei, przekonań i emocji, gdzie sztuka i komunikacja łączą się w jednym medium. Każdy plakat  był osobistą opowieścią i wyrazem twórczej wolności. Wystawa ta była wyjątkową okazją do pokazania uczestnikom, że plakat to artystyczne narzędzie do wyrażania siebie.

zajawka goczalkowiceJezioro Goczałkowickie to jedna z największych atrakcji Goczałkowic Zdroju i okolic. Jest to ogromny zbiornik wodny, największy w całym województwie śląskim. Jest on tak ogromny, że niektórzy nazywają go nawet Śląskim Morzem. By było jeszcze ciekawiej, z tego morza wyłaniają się góry. Wyrastają one niczym z tafli wody, tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków jaki można sobie wyobrazić. Trudno o piękniejszą scenerię i miejsce do spaceru. Zauważają to turyści i miejsca wokół jeziora, niezależnie od pory roku są oblegane przez turystów niezależnie od pory roku. Również grupa jedenastu uczestników środowiskowego domu samopomocy działającego w ramach naszego Ośrodka wybrała się na zimowy spacer koroną Jeziora Goczałkowickiego. Uczestnicy mimo zimowej aury, chętnie spacerowali i podziwiali uroki zamarzniętego jeziora. Po udanym spacerze postanowili dodatkowo podziwiać widoki z nowo oddanej do użytku dla turystów wieży widokowej znajdującej się nad Jeziorem Goczałkowickim.

zajawka solidarnoscW Galerii „Czapla” działającej przy Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” w Miejskiej Bibliotece w Orzegowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Nasi wychowankowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu inaugurującym wystawę przygotowaną przez członków śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, a dokładnie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Wernisaż zapoczątkował możliwość odwiedzania tego miejsca i zapoznawania się z faktami, które miały ogromny wpływ na przemiany jakie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zostały zapoczątkowane przez ludzi związanych z „Solidarnością”, którym nie zabrakło wówczas odwagi by przeciwstawiać się ówczesnemu systemowi i walczyć o lepsze jutro. Ci, o których dzisiaj mówi się, że są żyjącymi pomnikami historii byli obecni w Orzegowie. Chętnie dzielili się oni zarówno wspomnieniami, jak i zachowanymi pamiątkami z tamtych czasów.

zajawka egzotariumNowy Rok 2024 rozpoczęliśmy od zwiedzenia nowo otwartego Centrum Edukacji Ekologicznej - Egzotarium w Sosnowcu. Nie pierwszy raz wybraliśmy się z naszymi mieszkańcami za granicę… Ale tak na poważnie, my wcale nie mamy lekceważącego stosunku do naszego sąsiada. Samo miasto Sosnowiec zrobiło z tych niewybrednych żartów na swój temat kampanię promocyjną, o czym świadczy chociażby to, że już przy wjeździe do miasta przywitał nas duży napis: "Paszport masz?" umieszczony pod herbem. Niedaleko tablicy powitalnej znajduje się Egzotarium zlokalizowane na terenie parku miejskiego im. porucznika pilota Jana Fusińskiego. Budynek dawnego egzotarium został wyburzony, a w jego miejsce powstał nowy obiekt o nowoczesnej konstrukcji.  Wnętrze obiektu wypełniają egoztyczne rośliny, potężne akwaria i terraria, w których mieszkają gady, węże i ryby. Nie brakuje też ciekawych gatunków ptaków, wśród których królują tukany i ary.  

zajawka koledaNa Nowy Rok ludzie składają sobie życzenia. Często są to życzenia podobne do tych, które składamy sobie w czasie świąt. Życzymy sobie zdrowia, szczęścia, pieniędzy i tego, by nie opuszczało nas Boże błogosławieństwo. To ostatnie przynosi nam zwykle podczas tradycyjnych kolędowych odwiedzin nasz kapelan. Zaczynając od odwiedzin w pokojach mieszkańców, zagląda do kuchni, portierni, czy dyżurki pielęgniarskiej. W kolejnych dniach odwiedza biura i pracownie terapeutyczne zarówno w warsztacie terapii zajęciowej jak i w środowiskowym domu samopomocy. Wszędzie przyjmowany jest z wielką radością. Wspólnie odśpiewana kolęda, wspólna modlitwa, pozostawione obrazki i błogosławieństwo, które wraz z gestem uczynionym ręką kapłana pozostaje. Kolęda jest dla nas bardzo ważna, bo nawet jeśli zdrowie nie do końca nam dopisze, zabraknie nam czasem szczęścia, a i pieniędzy przydałoby się nieco więcej, to jednego możemy być pewni, że Pan Bóg błogosławi naszym domom i miejscom pracy.

zajawka trzech kroliNieustraszeni mknęli z odległych krain by spotkać się z Nowonarodzonym. Nic ich nie zniechęciło, prowadzeni przez Gwiazdę świecącą nad Betlejem dotarli w końcu do ubogiej stajni by pokłonić się małemu Zbawicielowi. Oprócz pokłonu złożyli u Jego stóp przywiezione ze sobą dary: złoto należne królowi, mirrę dla podkreślenia Jego człowieczeństwa oraz kadzidło uznające to, że jest on prawdziwym Bogiem. Tak po krótce, w oparciu o popularną kolędę i zapis ewangeliczny można przedstawić historię trzech mędrców, których wspominamy w liturgii właśnie tego dnia. Od kilku lat w naszej kaplicy pojawiają się wtedy trzej królowie, którzy opowiedzianą przed chwilą scenę z wielką pasją odgrywają wspólnie z powracającą również wtedy Świętą Rodziną. Ta, jakże żywa, ilustracja kazania zawsze jest przyjmowana z wielkim entuzjazmem przez biorących udział we Mszy Świętej.

Podkategorie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49