Rok 2014

bg wtz

web 05W większych parafiach odwiedziny kolędowe odbywają się już w adwencie. W naszym Domu ksiądz kapelan odwiedza wszystkich wychowanków zawsze w bezpośredniej bliskości świąt Bożego Narodzenia. Tym razem w ostatnią niedzielę grudnia rozbrzmiały dzwonki na wszystkich piętrach, gdzie znajdują się pokoje mieszkalne. W swoich jedno i dwuosobowych pokojach, mieszkańcy przyjmowali księdza i towarzyszących mu ministrantów, otwierając się w ten sposób na odwiedziny samego Pana Jezusa. W każdym odwiedzanym pokoju płonęły świece, pomiędzy którymi stał krzyż – czasem kupiony w sklepie, czasem zrobiony na zajęciach w WTZ, a czasem pożyczony z innej grupy. Wszyscy oczywiście byli odświętnie ubrani. Śpiewano kolędy i zanoszono do Pana Boga wspólne modlitwy prosząc Go o błogosławieństwo dla tego miejsca i wszystkich tu mieszkających.

web 05Łącząc się w radości kolędowania i przeżywania Bożego Narodzenia z mieszkańcami całego świata, tuż po świętach, nasi mieszkańcy wybrali się do Domu Kultury w Bielszowicach na koncert kolęd. Może trochę dziwić to internacjonalne ujęcie kolędowania odbywającego się przecież w sąsiedniej zaledwie dzielnicy… Znany już naszym mieszkańcom wykonawca – Mateo oraz towarzyszący mu zespół Głyk P.I.K. Trio zatytułowali swój koncert: „Kolędy Narodów”. Tytuł ten jak i treść koncertu zapewne całkowicie wyjaśnia i uzasadnia przywołane wcześniej kolędowanie w łączności z innymi narodami w radości z narodzin Zbawiciela. Oprócz tradycyjnych, polskich kolęd zaprezentowanych przez muzyków w zupełnie nowych, ciekawych aranżacjach, pojawiły się utwory o treściach związanych z Bożym Narodzeniem z różnych stron świata.

web 05Pierwsza gwiazda od jakiegoś czasu świeciła już na niebie. Pod drzwiami jadalni oczekiwało wielu odświętnie ubranych mieszkańców Domu. Duża, opadająca wskazówka zegara zmierzała powoli do swej pionowej pozycji, a mała trwała pomiędzy czwórką a piątką. Sekundy dłużyły się jak minuty, a minuty, mimo iż do umówionej godziny nie pozostało ich wiele, jak…, nie wiem co… Zarówno wśród chłopców jak i wśród wystrojonych dziewcząt wyczuwało się pewnego rodzaju napięcie. Kiedy drzwi do jadalni w końcu zostały otwarte, zapachy wigilijnych potraw zmieszały się z dominującymi dotąd na korytarzu zapachami perfum i wody po goleniu. Oczom zebranych, szczególnie tych stojących najbliżej drzwi, ukazała pięknie udekorowana choinka skrząca się błyskami setek światełek, które rozświetlały też, imitujące świerkowe gałązki, wiszące nad wszystkimi oknami plastikowe girlandy.

web 06Od kilkunastu już lat podczas pasterki, w czasie kazania, przed ołtarzem w naszej, ośrodkowej kaplicy staje żywa święta rodzina. Każdego roku inna rodzina wciela się w rolę Maryi, Józefa i Bożego Dzieciątka uosabiając nie tylko prawdę o Bożym wcieleniu, ale i o świętości zgodnej z Bożym planem rodziny. W tym roku mały Karol stał się centrum uwagi wszystkich, którzy szczelnie wypełniając naszą kaplicę zdecydowali się wraz z nami rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia. Świętej rodzinie tradycyjnie towarzyszyli ogłaszający Bożą chwałę aniołowie, do których chętnie, prawie w podskokach, dołączyli zebrani w kaplicy, a zaproszeni do przodu przez księdza Antoniego, pasterze.

web 08Tegoroczny czas adwentu pozwolił nam lepiej poznać i zbliżyć się do świętej Teresy z Avila, której karty z życia i myśli towarzyszyły nam podczas kolejnych roratnich spotkań. Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia, oczekując na kolejne przyjście Pana Jezusa, mogliśmy głębiej przeżyć i zdać sobie sprawę z naszego  osobistego adwentu, oczekiwania na osobiste spotkanie z Bogiem. Przedstawiane życie świętej Teresy z całą pewnością wielu z nas uświadomiło jak prosta jest to droga i jak niewiele potrzeba żeby otworzyć się na Bożą łaskę. Bóg sam wystarczy – solo Dios basta – powtarzaliśmy codziennie za świętą Teresą od Jezusa.

web 04Spotkanie wigilijne w WTZ to wieloletnia tradycja oraz  idealny moment, aby podziękować sobie wzajemnie za zaangażowanie i całoroczną współpracę. To także wyjątkowa okazja do wzmocnienia wzajemnych więzi uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, terapeutów oraz wszystkich pracowników wspierających na co dzień naszych wychowanków.
Tradycją są też życzenia. W tym roku zostały złożone przez kierownika placówki Marka Różańskiego oraz księdza Antoniego Bartoszka. Po krótkiej modlitwie rozdane zostały opłatki i mogliśmy składać sobie życzenia nawzajem, co zajęło nam dużo czasu.

web 06Z wielkim przejęciem oczekiwaliśmy na głoszącego w tym roku dla naszych pracowników naukę podczas Adwentowego Dnia Skupienia księdza Marka Szkudło. Przejęcie to wynikało miedzy innymi z faktu, że kiedy w naszym imieniu ks. Antoni zaprosił ks. Marka do naszego Ośrodka nic nie zapowiadało, że będziemy gościć u siebie nowego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji. Zaledwie kilka dni wcześniej, bo 13 grudnia, ogłoszono nazwiska dwóch nowych biskupów pomocniczych, wśród których znalazł się nasz adwentowy kaznodzieja. Księdza biskupa nominata w imieniu nas wszystkich serdecznie powitał ksiądz Krzysztof Bąk – dyrektor naszej archidiecezjalnej Caritas. Przy tej okazji złożył on życzenia wszystkim pracownikom i podziękował za kolejny rok pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących.

web 08Tradycją stały się już przedświąteczne spotkania osób współtworzących prawie rodzinną wspólnotę, spotykającą przy okazji świąt patriotycznych. Kombatanci, członkowie Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 oraz, w tym roku po raz pierwszy w tym gronie, ci, którzy byli represjonowani w stanie wojennym, mieli okazję jeszcze przed świętami wspólnie zasiąść przy stole. Spotkanie przygotowane przez nasz Ośrodek, a zainicjowane przez Prezydent naszego Miasta – panią Grażynę Dziedzic, było nie tylko okazja do złożenia życzeń. Pani Prezydent towarzyszył pan Michał Pierończyk, pełniący funkcję wiceprezydenta. Przed gośćmi pięknie zaprezentowała się młodzież z naszego Ośrodka. Była też okazja do wspólnego kolędowania, a przy stole po obiedzie i przy kawie można było powspominać dawnie i nie tak odległe czasy.

web 20Już po raz piętnasty, w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia,  spotkaliśmy się z rodzinami naszych wychowanków. Spotkanie to było okazją do podzielenia się z nimi tym, co było udziałem ich dzieci jak również mieszkańców DPS i uczestników ŚDS w mijającym roku. Większość wydarzeń zostało przedstawione zebranym w formie filmowej prezentacji, odnoszącej się do wszystkich sfer naszej działalności. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Bytomiu, bo tam dzięki życzliwości władz Miasta Ruda Śląska mieliśmy możliwość spotkać się z naszymi podopiecznymi i ich bliskimi, zaprezentował się również nasz zespół „Od Serca” oraz nasi aktorzy, którzy przygotowali na tę okazję refleksyjne widowisko zatytułowane „Dzwonnik”. Dwudziestominutowy spektakl powstał w ramach ogólnopolskiego projektu, który realizowany w duchu integracji społecznej, daje możliwość wspólnej pracy aktorom niepełnosprawnym z profesjonalistami.

01Kolejny raz, dzięki życzliwości sieci sklepów „Biedronka”, zaangażowaniu naszych pracowników i wolontariuszy z Gimnazjum nr 8, ale przede wszystkim dzięki otwartym sercom mieszkańców Halemby, mogliśmy się skutecznie włączyć w kolejną edycję prowadzonej przez Caritas akcji „Tak pomagam”. W wyniku przeprowadzonej dwudniowej zbiórki żywności udało nam się zebrać ponad 490 kg żywności, która zgodnie z pierwotną intencją trafiła do najuboższych i potrzebujących dzieci z prowadzonych przez Caritas rudzkich świetlic terapeutycznych i socjoterapeutycznych. Podobnie jak w roku ubiegłym akcję w Halembie skutecznie wsparła młodzież współtworząca szkolne koło Caritas w Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Ligonia. Zainspirowani przez swoich opiekunów i księdza katechetę, w jeszcze liczniejszej niż rok temu grupie, uczniowie zgłosili swoją chęć pomocy i zadeklarowali swój czas i chęć pracy na rzecz potrzebujących. Swoje zadanie wykonali na szóstkę. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to szlachetne dzieło serdecznie dziękujemy, zaś darczyńcom w imieniu obdarowanych składamy gorące Bóg zapłać. Niech Boże Dzieciątko wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.

  

dla chorychZakład Opiekuńczo - Leczniczy stanowiący organizacyjnie część Szpitala św. Józefa funkcjonuje nieprzerwanie od 1990 roku. Początkowo funkcjonował jako Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, jednak po przekształceniach w 2000 roku, otrzymał status Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Prowadzą go siostry Boromeuszki, których charyzmatem jest służba Bogu i bliźnim. Realizują w ten sposób swoje powołanie m.in. poprzez pełnienie posługi miłosierdzia wobec osób starszych, chorych i wymagających całodobowej opieki. Pośród osób objętych opieką mikołowskiego ZOL-u wiele zaangażowanych jest w działalność Apostolstwa Chorych. Ofiarują Panu Bogu swe choroby i cierpienia i modlą się we wspólnocie w konkretnych intencjach Kościoła. Radują się z tej możliwości, bo udowodniają w ten sposób, że każdy człowiek, nawet ten, który wymaga nieustannej pomocy innych osób, może zrobić coś dla drugich i czuć się potrzebnym.

web 11„… To jest prawdziwy cud, kiedy siedząc za swoim biurkiem, tytułem, stanowiskiem, zobaczysz z drugiej strony, człowieka, który jest taki sam jak ty. Dostrzeżesz, że żyje, że może choruje, że może go głowa boli czy ma rodzinne zmartwienia. A potem poświęcisz mu swój czas i siebie samego. Nie dlatego, że ci oddadzą, podziękują czy wynagrodzą, ale dlatego, że tak trzeba. Dla samej powinności, prawdy, piękna, dobra. Dla miłości samej…” (ks. M. Maliński). Słowa te chyba najlepiej oddają głębokie przesłanie pełnej integracji oraz wyjątkową atmosferę, którą udało się stworzyć podczas rozegranego 6.grudnia w Rudzie Śląskiej Turnieju Bowlingowego. Tradycyjnie już organizację zawodów silnie wsparli pracownicy Ośrodka dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" zaangażowani w działalność Klubu Olimpiad Specjalnych "Halembianka". Do wspólnej rywalizacji z zawodnikami Olimpiad Specjalnych przystąpiło 12 drużyn, z których większość miała okazję poznać się dopiero na tych zawodach.

foto 08Zorganizowany dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy plener fotograficzny odbył się w dniu 5 grudnia 2014 roku w urokliwych zakamarkach Parku Miniatur w Inwałdzie.
Uzbrojeni w aparaty fotograficzne mieliśmy możliwość niemal w tym samym czasie znaleźć się na Placu św. Marka w Wenecji, obejrzeć siedem cudów świata i zatrzymać się na chwilę na Placu św. Piotra w Rzymie.
Niepowtarzalną przygodą dla każdego uczestnika wycieczki była wędrówka przez tereny Polski, rozpoczęta u wybrzeża Bałtyku, a kończąca się pod szczytami Tatr, podczas której podziwialiśmy odwzorowane z niebywałą precyzją polskie perły architektury.
Niespodzianką dla wszystkich była wizyta we wnętrzu egipskiej piramidy, gdzie przewodnik oprowadził nas po tajemniczej wystawie Tutenchamona.

web 07Oczekiwanie na świętego Mikołaja zawsze wywołuje u naszych wychowanków ogromne emocje. Wcale nie mniejsze niż u ich młodszych, mniejszych kolegów, a może nawet większe, bo przecież są więksi… Wychowawcy już w listopadzie zasypywani są pytaniami o to, czy w tym roku też na pewno przyjdzie, czy przyjdzie rano czy wieczorem, czy po roratach, czy będzie o coś pytał, czy będzie srogi, czy łagodny i czy w ogóle dotrze do nas, no bo przecież nie ma śniegu… Ale przyszedł w końcu. I ucieszył się bardzo widząc wypełnioną po brzegi kaplicę. Wszystkie oczy wlepione były w niego. Wszystkie buzie i serca śpiewały powitalną piosenkę. On witał się ze wszystkimi, pozdrawiał gestem ręki dalej siedzących, rozglądał się szukając tych, których zawsze tu spotykał. Uśmiechał się i głaskał po głowach tych, którzy znajdowali się najbliżej. Wśród tej radości ze spotkania, na ułamek sekundy, w jego dobrodusznych oczach pojawił się smutek, niczym mały błysk zdradzający jakiś niepokój.

web 06„Dziewczyna z hiszpańskiego miasta” rozbrzmiewa często podczas tegorocznych rorat, a ci którzy trwają dzielnie w adwentowym postanowieniu znają już tę piosenkę na pamięć i śpiewają razem z Magdą Anioł. Dziewczyna z hiszpańskiego miasta to oczywiście święta Teresa z Avila, która stała się naszą tegoroczną przewodniczką w drodze do betlejemskiej stajenki, z jednej strony w znaczeniu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, a tak naprawdę to w drodze do Pana Boga. Wszędzie tam, gdzie w parafiach roraty prowadzone są w oparciu o materiały przygotowane przez Małego Gościa Niedzielnego dzieci mają okazję bliżej poznać życie i duchowość tej wielkiej świętej Kościoła. Codziennie jedna z instruktorek, pani Kasia, wciela się w postać świętej Teresy odczytuje fragmenty jej pism i wspomnień, zaś ksiądz Antoni przybliża nam jej życie. Grupa naszych mieszkańców i uczestników WTZ wybrała się nawet z księdzem kapelanem do Katowic, do zakonu sióstr Karmelitanek, by tam naocznie się przekonać, że wszystko to, o czym słyszymy na roratach wydarzyło się naprawdę i nadal się dzieje, że siostry nadal przyjmują odwiedzających przez kratę, a decydując się na życie w klasztorze praktycznie go nie opuszczają przez całe życie, trwając tam na modlitwie.

web 09Tym razem Ośrodek zafundował nam wycieczkę do Wrocławia. Naszym głównym celem było zwiedzenie Panoramy Racławickiej oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Po przyjeździe pierwsze kroki skierowaliśmy do Panoramy Racławickiej celem zakupu biletów. Ponieważ było nas prawie 50 osób postanowiliśmy podzielić się na grupy, z których część udała się na Wrocławski Rynek a część do Muzeum Narodowego.
Pan Mirek z pracowni obróbki szkła najbardziej ucieszył się z wystawy „Mistrzowie światła. Witraże i obrazy malowane pod szkłem” w Muzeum Narodowym, liczącej około 90 zabytków powstałych w okresie od średniowiecza do początków XX wieku, z których najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza. Przedstawiają one scenę zwiastowania i postaci świętych.

web 06W dniu 21 listopada br. o godz. 12:00 w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Była to okazja do podziękowania ludziom i instytucjom, na co dzień współpracującym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wśród nich znaleźli się również przedstawiciele placówek prowadzonych przez Caritas – pani Anna Wawrzyczek i pan Jarosław Czapelka, którzy odebrali wyróżnienia dla naszych ośrodków w Ustroniu i w Rudzie. Dla naszego Ośrodka wyróżnienie „Wdzięczni za Serce” oraz podziękowanie dla Centrali naszej Archidiecezjalnej Caritas odebrał dyrektor – pan Dariusz Sitko. On również podziękował za kolejny rok wspólnych działań i przedsięwzięć. Wypowiadane słowa wyrażały nadzieję na dalszą współpracę, co świadczy o tym, że obydwie instytucje doceniają się wzajemnie i traktują po partnersku. Kolejnym miłym dla nas momentem związanym z tą uroczystością było zaproszenie naszego ośrodkowego zespołu „Od Serca” do występu w tym dniu.

Z okazji minionego niedawno święta narodowego, jak co roku, od dziesięciu już lat, gościliśmy w naszym. Ośrodku grupę naszych rudzkich kombatantów, członków Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych. Przebieg spotkania również nie zmienił się specjalnie przez lata. Rozpoczynamy zawsze w naszej kaplicy, dziękując Panu Bogu za wolność i niepodległość, prosząc o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny. W tym roku dodatkowo prosiliśmy o światło Ducha Świętego na czas wyborów. Ksiądz dr Wojciech Bartoszek podczas kazania odniósł się do podstawowych wartości jakie powinny prowadzić każdego Polaka i chrześcijanina. Skojarzyła mi się tu pewna pieśń... “Krzyż i Orzeł nad życiem naszym Panie, Krzyż i Orzeł - od Chrztu po skonanie...” Mimo iż wiele lat upłynęło już od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszałem tę melodię i te słowa, jej moc i moc słów księdza który użył jej jako wzmacniacza swojego patriotycznego wykładu, którego miałem szczęście wysłuchać krótko przed dokonanymi niebawem zmianami ustrojowymi.

fotka 16Wspaniale opanowane kwestie aktorskie, dynamiczny ruch sceniczny, zachwycająca gra światła, oryginalna scenografia, podziw i wzruszenie po łzy - tego wszystkiego można było doświadczyć podczas IX Spotkań Aktorskich Osób Niepełnosprawnych jakie odbyły się  7  listopada  w  Rudzie  Śląskiej. Zgodnie z ideą Spotkań, do udziału zaprosiliśmy te grupy,  które zostały wyróżnione podczas tegorocznych ogólnopolskich przeglądów i festiwali. Nasze zaproszenie przyjęły między innymi grupy  teatralne z Bielska Białej czy Wrocławia, przy czym ci ostatni pojawili się na naszym przeglądzie po raz pierwszy. Na  deskach Miejskiego  Centrum  Kultury  im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej  stanęli: reprezentująca  WTZ Fundacji im. Brata  Alberta w Chełmku grupa o wdzięcznej nazwie: Żółta Ciżemka. Zaprezentowali oni  rewelacyjnie  przygotowane  przedstawienie „Król jest nagi”.

web 07Pięcioosobowa grupa „Celebrate” powstała w połowie 2008 roku we Wrocławiu. Ogromne doświadczenie sceniczne poparte solidnym warsztatem wykonawczym, żywiołową charyzmą, jasno sprecyzowaną wizją muzyczną oraz dbałość o detale pozwoliły im w bardzo niedługim czasie osiągnąć status niezwykle solidnej marki na dolnośląskim rynku muzycznym. Stale podążając za najnowszymi trendami muzycznymi oraz jednoczesne inspirowanie się muzyką lat ubiegłych, umożliwiło im świadome kształtowanie repertuaru oraz wizerunku scenicznego. Przygotowując nowe aranżacje mniej lub bardziej znanych standardów muzyki rozrywkowej starają się umiejętnie poruszać pomiędzy najbardziej pożądanymi gatunkami muzycznymi. W doborze swojego repertuaru oprócz największych hitów muzycznych począwszy od lat 60-tych do współczesnej muzyki szukają unikalnych utworów, które pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat imprezy.

foto 17W piękny jesienny dzień, a dokładnie 21 października, na polu golfowym Śląskiego Klubu Golfowego w Siemianowicach Śląskich, został rozegrany IX Regionalny Turniej Golfowy Olimpiad Specjalnych. Z „Halembianki” Ruda Śląska w Turnieju udział wzięli: Janusz Wieczorek, Ewelina Chmiel, Dominika Swoboda, Sandra Gryska, Anna Łobińska, Katarzyna Jaworek, Maciej Kulpiński, Robert Klenczar, Tadeusz Gluklich, Wiktor Szmatłoch, Arkadiusz Mochocki, Monika Rodzewicz i Monika Psurek. Oprócz Halembianki na Turniej przybyły: Kluby Olimpiad Specjalnych: „Pryzmat” Tychy, „Promyk” Rybnik, i „Aktywni” Mikołów. Rywalizacja sprowadziła się do pierwszego poziomu Zawodów Golfowych Olimpiad Specjalnych. Na tym poziomie każdy zawodnik startuje dwukrotnie w tych samych konkurencjach.

foto 03Rozgrywki europejskiej piłki nożnej nabierają tempa, dlatego i sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska - Śląskie nie mogą spoczywać na laurach. Dla potwierdzenia tego faktu miasto Zabrze przywitało piłkarzy z śląskich klubów Olimpiad Specjalnych na kolejnej edycji turnieju piłki nożnej.
To właśnie 17 października br. odbył się VIII Regionalny Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych "Dołącz do nas". Zawody zostały zorganizowane przez Klub Olimpiad Specjalnych "Gumisie" Zabrze. Do sali sportowej przy Gimnazjum nr 20 w Zabrzu przybyły ekipy zawodników głodnych bramek i sukcesów sportowych.
Oczywiste jest, że nie mogło tam zabraknąć również zawodników z Klubu Olimpiad Specjalnych "Halembianka" działającego przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" w Halembie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49