W naszym Ośrodku jest kaplica, a właściwie dwie kaplice. Jedna poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i druga, której patronuje św. Jan Bosko. Uczestniczący w zajęciach mają więc dostęp do dwóch kaplic, w dwóch budynkach w jakich mieści się nasz warsztat.
Codziennie o godzinie 12.00 chętni gromadzą się na modlitwie „Anioł Pański”, która odmawiana jest w jednej i drugiej kaplicy. Raz w tygodniu, w środy o godzinie 8.30 odprawiana jest tzw. Msza Święta Warsztatowa. Jest ona odprawiana na zmianę, raz w jednej, raz w drugiej kaplicy, a nazwa – warsztatowa – wcale nie oznacza, że są na nią zapraszani tylko uczestnicy WTZ. Każdy może przyjść do nas i dołączyć się do wspólnej modlitwy, szczególnie, że modlitwa wiernych podczas tych mszy ma zawsze charakter modlitwy spontanicznej. Taka forma jest bardzo przez wszystkich lubiana, bo pozwana na przedstawianie Panu Bogu indywidualnych próśb i intencji przez każdego uczestnika.
Wszyscy chętni, w każdy pierwszy piątek miesiąca lub w jego bezpośredniej bliskości, mają okazję do skorzystania z sakramentu spowiedzi. Towarzyszy temu zwykle wspólne przygotowanie i modlitwa.
Od wielu lat cała wspólnota ośrodkowa, wychowankowie wszystkich działów uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych. Są one zawsze wcześniej przygotowywane na zaplanowany temat. Koordynujący wszystko ks. Antoni, nasz ośrodkowy kapelan, dzieli się z nami współodpowiedzialnością za przygotowanie rekolekcji. Umożliwia, a nawet zachęca poszczególne grupy do przygotowania i odegrania podczas rekolekcji scen ilustrujących omawiane treści.
Dwa razy w roku, w adwencie i w wielkim poście nasi pracownicy maja okazję do wzięcia udziału w dniach skupienia. Nie brakuje chętnych do udziału w dorocznej pielgrzymce dla pracowników.
Szczególnie uroczyście przeżywamy w naszej wspólnocie wszelkie święta. Należy do nich ośrodkowy odpust, który obchodzimy w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wielkanoc, poprzedzoną uroczystościami związanymi z Triduum Paschalnym, czy w końcu wspólna wigilia, pasterka i popołudniowe kolędowanie w obydwa dni Świąt Bożego Narodzenia. Od kilkunastu lat naszej pasterce towarzyszy żywa stajenka. Każdego roku rodzinna z kręgu naszych pracowników lub przyjaciół Ośrodka, która cieszy się akurat błogosławieństwem narodzenia dziecka płci męskiej, zapraszana jest do odegrania tej wyjątkowej roli w tym wyjątkowym dniu. Chyba tylko raz się tak zdarzyło, że grającego Małego Jezuska trzeba było zastąpić lalką, bo maleńki aktor się rozchorował.
Czas przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki poprzedzają dni przygotowania i niecierpliwego oczekiwania. Jest to czas, w którym co roku uczestniczymy w roratach. Szóstego grudnia, z wiadomego powodu, w kaplicy jest praktycznie stuprocentowa frekwencja. Nikt nie chce przecież podpaść świętemu Mikołajowi. Jest to jeden z gości, który jest w naszej kaplicy bardzo mile widziany. Chętnie przyjmujemy w tym miejscu również innych gości, urządzamy koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Zawsze chętnie włączamy się w ogólnokościelne inicjatywy religijne związane z życiem kościoła powszechnego i lokalnego. Przykładem może być tu wspólna modlitwa o pokój, która była odpowiedzią na apel papieża Franciszka, czy nasz udział w światowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Niezwykle uroczyście w naszej kaplicy żegnaliśmy również zmarłego Ojca Świętego błogosławionego Jana Pawła II, na spotkania z którym niejednokrotnie mieliśmy okazję pielgrzymować. Co roku nasi przedstawiciele udają się na męską pielgrzymkę do Piekar, by pokłonić się Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Nie brakuje też chętnych i odważnych, którzy w pieszej pielgrzymce reprezentują nasz Dom w drodze na Jasną Górę.
Większość tych inicjatyw nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu oddanych pracowników. Największe zaangażowanie i troskę o nasze dusze i serca trzeba jednak przypisać księdzu dr hab. Antoniemu Bartoszkowi, który pełniąc odpowiedzialną funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach każdego dnia, z dużym zaangażowaniem, służy naszym wychowankom i pracownikom jako ośrodkowy kapelan.