Rok 2019

bg wtz

P1000487Słynne wielkie bale, zabawy w restauracjach, prywatki organizowane w domach, czy u znajomych, to zwyczaj kultywowany przez wielu w ostatni dzień starego roku. Podopiecznych naszego środowiskowego domu samopomocy nie stać, niestety, na uczestniczenie w tak wielkich i zwykle kosztownych imprezach sylwestrowych, dlatego, nie licząc specjalnie na żadne wieczorne wyjście, z wielkim zadowoleniem przyjęli oni propozycję pań terapeutek, aby zorganizować taki bal we własnym zakresie, w Ośrodku. Aby zrobić większą niespodziankę swoim podopiecznym, panie zaczęły od przystrojenia sali, tak, aby było odświętnie, kolorowo i dyskotekowo. Przygotowały również odpowiednią muzykę i smaczne, słodkie przekąski. Trzeba było też zabezpieczyć większą ilość napojów, aby na bieżąco gasić pragnienie po skocznych tańcach. Wszyscy uczestnicy wyjątkowo pięknie ubrali się na tę okazję.  Bawili się świetnie! Chętnie brali udział w proponowanych  konkursach, za które wszyscy otrzymywali dodatkowe smaczne nagrody.

Tylko dwa, czy może trzy razy nie było u nas w kaplicy żywego Dzieciątka, a „proceder” przebierania się młodych rodziców, którzy zostali akurat obdarowani przez Pana Boga świeżym potomkiem płci męskiej, za Maryję i Józefa uprawiamy w Ośrodku już od blisko dwudziestu lat. Oczywiście przebierany jest również główny bohater, grający rolę małego Pana Jezusa, ale tu sprawa jest nieco prostsza – przynajmniej, jeśli chodzi o strój… Trzeba go tylko (głównego bohatera, nie strój...) przywieźć wyspanego, najedzonego i świeżo przewiniętego, następnie dobrze zagałganić w różnego rodzaju prześcieradła i gotowe… Były takie lata, że było nawet kilku kandydatów do roli Dzieciątka, ale i były takie, gdzie wysypało samymi dziewczynkami, a nasz ksiądz Antek jest w tych sprawach bardzo zasadniczy – stąd te dwa, czy może trzy lata, kiedy ratowała nas lalka (chłopczyk – oczywiście...).

wigiliaOd rana wielka panuje tu wielka krzątanina. Z kuchni dobiegają silne zapachy świadczące o tym, że tradycyjny w tym dniu post może się wszystkim wieczorem opłacić. W świetlicach grupowych świecą już choinki, niektórzy z mieszkańców rozpakowują już praktyczne prezenty. Opiekunowie, w większości, zmieniają się co cztery godziny. Każdy chce się spotkać w tym dniu ze swoją grupą, każdy ma też jeszcze coś do zrobienia u siebie w domu… Ci z mieszkańców, którzy są w stanie, włączają się w przygotowanie jadalni do wigilii. Każdy jak potrafi chce się włączyć w przygotowania – jak w rodzinie. Kilkanaście osób, wspólnie z dyrektorem, opiekunkami i paniami pokojowymi ustawiają stoły i rozścielają na nich białe obrusy. Inni polerują sztućce i liczą po kilka razy talerze…

20191223 091754Dzień przed wigilią odwiedzili nas bardzo mili goście. Przybyli do nas w liczbie trzech, a właściwie trojga, zaprzyjaźnieni z Ośrodkiem harcerze. Jednym z nich był syn naszej instruktorki – pani Beaty, który z naszą placówką związany jest praktycznie od urodzenia. Przynieśli nam, ku naszej radości, lampion, w którym płonęło światło przywiezione z Betlejem. Jest to okazja, aby przybliżyć nieco informacji na temat akcji, podejmowanej co roku przez harcerzy, polegającej na przekazywaniu przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem – Betlejemskie Światło Pokoju. Akcję zapoczątkowała w 1986 austiacka telewizja i radio publiczne Österreichischer Rundfunk, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

opłatek w kuriiW tym samym czasie, kiedy w naszym Ośrodku gościliśmy przedstawicieli środowisk kombatanckich w Kurii Metropolitalnej w Katowicach odbywało się tradycyjne spotkanie opłatkowe z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poza gospodarzem spotkania – księdzem Arcybiskupem Wiktorem Skworcem i biskupami pomocniczymi, wzięli w nim udział również przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, różnego rodzaju ruchów i stowarzyszeń kościelnych oraz pracownicy kurii. Spotkania takie odbywają się co roku. Jest to okazja do złożenia sobie życzeń i przełamania się opłatkiem, jak również do podziękowań za współpracę w różnych sferach życia społecznego. Poza księdzem Arcybiskupem życzenia złożyli m.in. wojewoda śląski - pan Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego – pan Jakub Chełstowski, oraz prezydent Katowic - Marcin Krupa. Ten ostatni podkreślił, że jednym ze wspólnych wyzwań, jakie stoją przed naszym regionem w najbliższym czasie, jest budowa Panteonu Górnośląskiego w podziemiach katedry Chrystusa Króla. Ma ona upamiętniać życie i działalność wielu wielkich Górnoślązaków.

wigilia kombatanciZaledwie miesiąc temu mieliśmy okazję gościć u siebie ludzi związanych ze środowiskami kombatanckimi, osoby represjonowane w stanie wojennym, czy przedstawicieli Rodzin Katyńskich i Policyjnych 1939, aż tu, zaledwie kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, nadarzyła się okazja do kolejnego spotkania w ramach zorganizowanej w Ośrodku „Wigilii dla Seniora”. Na środku jadalni stanęła wielka, oświetlona licznymi światełkami choinka, a w pięknie udekorowanych oknach mieniły się i połyskiwały piękne, świąteczne ozdoby. Na stołach, przystrojonych jak do wigilii, postawiono na początek tylko dzbanki z tradycyjnym kompotem z suszu. Jak się okazało, zrobiono to, aby naszym gościom nie pozasychało w gardle podczas śpiewania kolęd. Wspólne śpiewanie tak się ostatnio wszystkim spodobało, że nie sposób było rozpocząć inaczej przedświątecznego spotkania. Podobnie jak poprzednio propozycje kolęd sypały się od siedzących przy stołach gości, którzy chętnie śpiewali przy wtórze fortepianu i gitary. Przy pierwszych dźwiękach kolędy „Cicha noc” opuszczono żaluzje, zgasły światła, a świece i choinkowe lampki już do końca kolędowania stanowiły jedyne oświetlenie w sali.

DSC09809Przed świętami zawsze jest wiele do zrobienia. My również, tradycyjnie przygotowujemy się do nich bardzo intensywnie. Aby jednak nie zamęczać się tylko i wyłącznie wypatrywaniem pierwszej gwiazdki, przyjęliśmy zaproszenie Centrum Inicjatyw Społecznych Fundacji Teatru Grodzkiego z Bielska Białej do zorganizowania spotkania, które połączyłoby środowiska z kilku śląskich miast pracujące na rzecz osób niepełnosprawnych. Integracyjny Dzień Aktywności zgromadził ponad sto trzydzieści osób, które tworzyło jedenaście ekip z Rudy Śląskiej, Knurowa, Łazisk Górnych i Katowic. Była to integracyjna impreza o charakterze rekreacyjno – sportowym zorganizowana z dużym rozmachem. Rywalizacja między uczestnikami toczyła się aż w trzech obiektach. W pobliskiej Hali Sportowej MOSiRu rozgrywany był turniej bocce i badmintona, w głównym naszym budynku spotkali się miłośnicy „chińczyka”, „domina”, „remika liczbowego”, „czterech linii” i gry w „uno”, gdzie rozegrano Integracyjny Turniej Gier Stolikowych, zaś ci, którzy lubią bardziej dynamiczną zabawę mogli się zmierzyć ze sobą, rozgrywając serię pojedynków w cymbergaja, darta i w piłkarzyki stołowe usytuowane w budynku, gdzie mieści się nasz warsztat terapii zajęciowej.

IMG 128803W Rudzie Śląskiej co roku rozgrywanych jest kilka imprez związanych z Olimpiadami Specjalnymi. My sami, wspólnie z działającym przy naszym Ośrodku Klubem Olimpiad Specjalnych „Halembianka” organizujemy kilka razy w roku zawody w piłce nożnej i bowlingu gromadzące gości z całego regionu. W tym roku doszła do tego jeszcze jedna dyscyplina. 18 grudnia, po raz pierwszy zostaliśmy organizatorami zawodów w bocce. To właśnie w Rudzie Śląskiej rozegrany został rozegrany XII Śląski Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział prawie stu zawodników reprezentujących piętnaście klubów z całego województwa śląskiego. Zawodnicy rywalizowali na sześciu boiskach przygotowanych w naszej, halembskiej hali sportowej. Bardzo wyrównany poziom był gwarancją dużych emocji, które oprócz zawodników udzielały się też trenerom i kibicom. A wydawałoby się, że to taka spokojna dyscyplina…

obóz narciarskiKto był kiedykolwiek na nartach, to wie, że aby zaznać przyjemności z szusowania po stoku konieczny jest śnieg... Kiedy go nie ma, przyjemności z jeżdżenia na nartach też nie ma. Nie dziwi zatem, że dziewięcioro naszych wychowanków, którzy wraz z dwójką swoich opiekunów, którzy pełnili jednocześnie rolę instruktorów narciarskich, po powrocie z tegorocznego obozu narciarskiego organizowanego przez Olimpiady Specjalne, było przez wszystkich pytanych „A śnieg żeście mieli?”. Mieli, mieli – odpowiadali zniecierpliwieni powtarzającym się pytaniem narciarze, ale tak naprawdę to nie było go za wiele. Właściwie to, tak jak i u nas – prawie wcale. Trochę posypał w drodze do kościoła i tyle… No właśnie, bo trzeba przyznać, że naszym sportowcom nie brakowało samozaparcia i oprócz trzech codziennych treningów wspinali się jeszcze czterdzieści minut pod górkę do kościoła, aby uczestniczyć w roratach.

dzień skupieniaŚwięta coraz bliżej. Za nami już trzecia niedziela adwentu, nazywana niedzielą radości. Wskazując, że Pan jest blisko (hasło tegorocznych rorat) nasz kapelan – ks. Antoni Bartoszek, w niedzielnej homilii zachęcał wszystkich do dobrego przygotowania się do nadchodzących Świąt. Nie tylko wysprzątanie, czy udekorowanie domu i wypełnienie lodówki świątecznymi smakołykami ma nas pochłaniać w tym ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem. Najważniejsze jest „wysprzątanie” naszych serc. Dobrze się zatem złożyło, bo już na drugi dzień po jego płomiennym kazaniu w naszej kaplicy zgromadzili się pracownicy Ośrodka, którzy przyjęli zaproszenie na tegoroczny Adwentowy Dzień Skupienia. Zaproszenie przyjął również ks. Łukasz Stawarz – dyrektor katowickiej Caritas, który, jako kaznodzieja, zgodził się podzielić z nami swoimi przemyśleniami na temat mającej się narodzić nie tylko w żłóbku, ale przede wszystkim w naszych sercach, Miłości.

IMG 1077Dość powszechne jest organizowanie w różnych środowiskach, w dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia, spotkań opłatkowych. Bardzo często są one połączone z uroczystym posiłkiem, na który składają się dania towarzyszące nam podczas tej prawdziwej wigilii. Najważniejszy jednak jest opłatek. Ten cieniusieńki, przaśny płatek chleba ma w sobie niezwykłą moc. Nie sposób przełamać się z kimś opłatkiem nie życząc mu dobrze. Przełamanie się opłatkiem to często gest pojednania. To znak dobrej woli, której nigdy nie brakuje uczestniczącym w spotkaniach opłatkowych organizowanych w Ośrodku. W domu pomocy społecznej mieszkańcy i pracownicy spotykają się w samą wigilię, zatem nie ma tu potrzeby organizowania odrębnego spotkania. Składaniu życzeń towarzyszą tu zawsze te same uczucia. Jadalnia jest wtedy pełna wzajemnej życzliwości. Spotykają się w końcu mieszkańcy tego samego Domu, którzy są ze sobą, jak rodzina.

teatrDzięki nawiązaniu życzliwej współpracy ze Studiem Teatralnym KRAK-ART, udaje nam się, co jakiś czas, zamienić naszą ośrodkową jadalnię w prawdziwy teatr. Cieszymy się, że poza codziennymi posiłkami, możemy dla odmiany zaserwować naszym wychowankom równie ciekawą strawę duchową. Niewątpliwie tak właśnie, ciekawą strawą dla głodnych kultury, można nazwać przedstawienia z jakimi przyjeżdżają do nas artyści z Krakowa. Ich spektakle adresowane są wprawdzie do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale przecież i wśród naszych mieszkańców jest wielu takich, dla których czas się, na ich szczęście, dawno zatrzymał. Przedstawienia naszych gości mają charakter interaktywny, a to oznacza, że widzowie mają możliwość wzięcia czynnego udziału w widowisku i wystąpienia na scenie razem z aktorami. Nasi podopieczni chętnie korzystają z każdego zaproszenia, a i nasi goście są zadowoleni z tak dobrej współpracy publiczności. Od października do grudnia, nasi mieszkańcy mieli okazję brać udział w trzech spektaklach.

DSC09580Zaczęło się od informacji, że Caritas Polska, wzorem poprzednich lat, wspólnie z Telewizją Polską planuje w drugą niedzielę adwentu przeprowadzenie kolejnej akcji informacyjnej mającej na celu promowanie i wspieranie dzieł realizowanych przez Caritas. Bardzo nas to ucieszyło. Trochę mniej już się cieszyliśmy, kiedy okazało się, że to właśnie do nas, do Halemby przyjedzie w niedzielę telewizja i co godzina będziemy mogli na antenie, na żywo, opowiadać o naszym Ośrodku. W każdy inny dzień bylibyśmy z pewnością taką propozycją zachwyceni, ale po mającym miejsce dzień wcześniej, niewątpliwie dużym przedsięwzięciu, jakim jest doroczna nasza impreza – Serce Pełne Dobra, każdy chętnie by w tę niedzielę usiadł na… plecach i zwyczajnie odpoczął. Ale nie było co wybrzydzać, bo wspomniana akcja powoli staje się tradycją, a jak wiadomo tradycje trzeba szanować. Była to również okazja do zapromowania tego, co robimy na co dzień w naszym Ośrodku.

tak2018 678x381W dniach 6 i 7 grudnia 2019 roku, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizowała w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, POMAGAM!” Była to już siedemnasta tego typu zbiórka. Podczas bożonarodzeniowej akcji wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki.

Boże Narodzenie to szczególny, bardzo ważny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

8U6A6806Serce Pełne Dobra to cykliczna impreza, organizowana przez pracowników Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, podczas której starają się oni podzielić z rodzicami, opiekunami i przyjaciółmi placówki, tym wszystkim, co w minionym, kończącym się roku, stało się udziałem powierzonych ich pieczy wychowanków. Idea od lat ta sama, od lat pozwalająca się spotkać w przedświątecznej atmosferze. W tym celu przygotowują zwykle prezentację zdjęciową oraz występy artystyczne, tak chętnie oglądane przez rodziców. Ci ostatni z przyjemnością odnajdują na ekranie, czy na scenie swoje dzieci, które podczas prowadzonych w Ośrodku zajęć uwalniają swój, często pozostający w ukryciu, ogromny potencjał. Zwykle spotkania były organizowane w Nowym Bytomiu. Tym razem goście zjechali się tłumnie do Bielszowic, gdzie szczelnie wypełnili widownię tamtejszego Domu Kultury.

iklkmageW czasie rorat nasza kaplica jest zwykle pełna, jednak szóstego grudnia jest ona jakby pełniejsza... Nawet ci, którym specjalnie nie zależy na zebraniu kompletu adwentowych obrazków, zaglądają tam wtedy, aby przekonać się, czy w tym roku też przyjdzie do nas gość, który jest oczekiwany przez wszystkich od momentu, gdy tylko zrobi się nieco chłodniej na dworze. Charakterystyczny gest polegający na kilkukrotnym przeciągnięciu ręką od brody w kierunku brzucha, przypominający gładzenie długiej brody, jest już dziś wykonywany nie tylko przez Heńka. Naśladuje go w tym wielu mieszkańców, również ci najmłodsi. Towarzyszące gestowi pytanie: „Przyjdzie?...” zawiera wielką nadzieję, że będzie jak zawsze… I na szczęście było. Przyszedł. Z długą brodą, w wielkiej biskupiej mitrze, trzymając w jednej ręce ogromny pastorał, a w drugiej ciężki worek. Wszedł powoli do rozśpiewanej kaplicy.

DSC 0156Aby lepiej radzić sobie z emocjami i móc korzystać z informacji, których nam dostarczają, trzeba zacząć od ich prawidłowego rozpoznania i zrozumienia. Kiedy uświadomimy sobie co czujemy, wiemy w jaki sposób wyrażać swoje uczucia, życie staje się nieco prostsze, a relacje z innymi ulegają poprawie. W osiągnięciu tego celu przez grupę uczestników naszego środowiskowego domu samopomocy miały pomóc cykliczne zajęcia socjoterapeutyczne zatytułowane: „ Wokół kina emocji”. Podczas każdych zajęć wyświetlany był film, po obejrzeniu którego każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami, a następnie wziąć udział w powiązanych ćwiczeniach i zabawach. Zajęcia odbywały się w naszej świetlicy, co dwa miesiące. Uczestnicy podczas kolejnych zajęć poznali „Oblicza strachu”, „Sposoby na zazdrość”, „Różne odcienie smutku”, dowiedzieli się „Jak oswoić złość”, „Po co nam wstyd”, a także starali się zrozumieć jak ważnym uczuciem jest „Radość” . Dzięki tym zajęciom nasi podopieczni dowiedzieli się, że emocje są bardzo pożyteczne.  Wiedzą, że mówią nam one o naszych potrzebach, dają energię do działania, ale też pomagają wycofać się, kiedy jest to słuszne i konieczne.

P1000075Popularne w Polsce „Andrzejki” kojarzą się wszystkim z zabawą, wróżbami i laniem wosku. Nasi podopieczni zostali tym razem zaproszeni, na wspólne obchodzenie tego święta, do zaprzyjaźnionego środowiskowego domu samopomocy w Katowicach. Trudno byłoby nie pojechać. Nie pierwszy to raz będziemy coś wspólnie organizować. Od lat jest tak, że raz oni przyjeżdżają do nas, innym razem my jedziemy do Katowic. Wesołe i rytmiczne pląsy przerywane były zabawami, w których brali udział gospodarze i goście. Były przebieranki, przebijanie szpilką serca, losowanie kotylionów i wiele innych. W przerwach między zabawami uczestnicy częstowali się pysznym ciastem i napojami. Spotkanie podopiecznych obydwu ośrodków było jak zwykle bardzo udane. Jak zawsze trudno się było pożegnać, bo z ośrodkiem w Katowicach współpracujemy już tak długo, że pomiędzy uczestnikami nawiązały się nie tylko życzliwe relacje, ale wręcz przyjaźnie.

20191124 133232W tym roku przeżywamy w naszej archidiecezji trzydziestolecie istnienia Caritas jako organizacji kościelnej pełniącej misję charytatywną Kościoła. W niedzielę 24 listopada, a więc w uroczystość Chrystusa Króla wybraliśmy się całkiem sporą grupą do naszej, katowickiej katedry. W ostatnią niedzielę przed adwentem przypadało patronalne święto pierwszej świątyni w diecezji. W czasie sumy odpustowej, w której braliśmy udział, podczas kazania, ksiądz Arcybiskup przypomniał znaczenie i wartość pomocy jakiej wszystkim potrzebującym udziela na wielu płaszczyznach Caritas. Aby podkreślić jeszcze bardziej, że nasza praca jest przez niego szczególnie doceniana, pod koniec uroczystości przekazał na ręce nowego dyrektora  Caritas – ks. Łukasza Stawarza, specjalne złote jabłko, jedno z tych, chociaż już nie złotych, jakimi mogli się poczęstować wszyscy wychodzący z katedry. Niektórzy z uczestniczących w oficjalnym rozpoczęciu świętowania trzydziestolecia Caritas nie ograniczyli się do jednego jabłka. W holu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach czekał na nas jeszcze gorący posiłek przygotowany przez pracowników i wolontariuszy, z którego wielu chętnie skorzystało.

DSC 2300W każdym półroczu nasz środowiskowy dom samopomocy organizuje spotkanie rodzin i osób bliskich. Jest to bardzo ważne wydarzenie. Rodziny i przyjaciele naszych uczestników mają możliwość poczuć atmosferę i ducha miejsca gdzie ich bliscy spędzają sporą część dnia. Pierwsza część spotkania odbyła się w świetlicy. Prowadziła pani Jolanta Iwanicka – kierownik naszego domu i pani Agnieszka Jońca, która jest pracownikiem socjalnym. Dla gości została przygotowana prezentacja multimedialna ze zdjęciami z naszych zajęć. W drugiej części spotkania, wszyscy chętni mogli skorzystać z zaproszenia do jednej z pracowni, gdzie zaaranżowano studio fotograficzne. W trakcie sesji fotograficznej, zorganizowanej przez nasze terapeutki, każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoim gościem i uwiecznić ten piękny dzień. Całemu spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera.

kombatanci 52Tegoroczne potkanie ze środowiskami kombatanckimi, osobami represjonowanymi czy przedstawicielami Rodzin Katyńskich i Policyjnych 1939, organizowane zwykle w naszym Ośrodku z okazji Święta Niepodległości, odbyło się tym razem kilka dni po samym święcie, przypadającym na 11 listopada. Wszyscy zaproszeni goście tuż przed Mszą świętą, którą rozpoczęło się spotkanie, zostali powitani w pięknie udekorowanej kaplicy przez dyrektora Ośrodka, pana Dariusza Sitko. Podczas kazania ksiądz Antoni przypomniał między innymi niezwykłą postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, zaś podczas spotkania przy stole, pan dr Andrzej Sznajder, obecny na spotkaniu dyrektor śląskiego IPNu, zwrócił uwagę na obowiązek pamięci jak spoczywa na obecnym pokoleniu, które ma szczęście żyć w pokoju. Jeszcze przed obiadem, realizując ten szczególny obowiązek nasi mieszkańcy z zespołu „Od Serca” zaproponowali gościom wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, wpisując się w ten sposób w kolejny, przeżywany szczególnie na Śląsku, jubileusz 100 lat od wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego.

aktorskie 2019Już po raz czternasty przyjechali do Rudy Śląskiej niepełnosprawni aktorzy, pracujący na co dzień pod troskliwym okiem swoich instruktorów w wielu placówkach, w których jako jedną z form terapii, czyniącej jej uczestników bardziej szczęśliwymi, wybrano teatr… Wspaniały efekt swojej pracy zademonstrowali oni licznie zebranym widzom, którzy prawie do ostatniego miejsca wypełnili salę widowiskową Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Nowym Bytomiu. Jako organizatorom imprezy, zawsze zależy nam, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik, a dzięki zaangażowaniu zarówno naszych pracowników, jak i zawsze życzliwych pracowników MCK-u, zwykle nam się to udaje. W tym roku, po raz kolejny, dzięki temu, że nasze zaproszenie przyjęli goście, którzy, aby do nas przyjechać, musieli pokonać dość sporo kilometrów, nasza impreza miała charakter ponadregionalny, a nawet ogólnopolski.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49