Rok 2013

bg osrodek

bg wtz

W pięknie przystrojonej ośrodkowej jadalni już podczas Mszy Świętej kończącej Stary Rok rozłożony był sprzęt, który przygotowano z myślą o uczestnikach zabawy sylwestrowej. Absolutne hity porywały do zabawy wszystkich, którzy pojawili się na Sali balowej, a DJ Romario, a prywatnie Romek – jeden z naszych mieszkańców zachęcał zarówno pary jak i solistów do tańca. Wprawdzie powitanie Nowego Roku odbyło się tu trochę wcześniej niż jest to przyjęte, ale nikomu ostatecznie to nie przeszkadzało. Najwytrwalsi powitali Nowy rok wspólnie z mieszkańcami dzielnicy uczestnicząc w pokazie sztucznych ogni, które najbezpieczniej jest oglądać ze swojego pokoju.

zajawka bowlingRóżny charakter mają spotkania integracyjne organizowane przez firmy i zakłady pracy. Jedni umawiają się na strzelanie pociskami z farbą, inni pieką nad ogniskiem jakieś zwierzę obficie popijając dobrze przyprawioną pieczeń. Jeszcze inni integrują się przy jeszcze bardziej wyszukanych zabawach w różnych atrakcyjnych miejscach. Zapewne ogniska z pieczeniem barana też mają swój urok i jawią się jako ciekawy pomysł na wspólne spędzenie czasu po pracy, ale my póki co wybraliśmy inny model. Grupa naszych pracowników z rodzinami spotkała się w sobotę 28 grudnia w organizując sobie mini turniej bowlingowy. 

W tym roku podczas pasterki zebraliśmy pieniądze i słodycze dla podopiecznych sióstr Misjonarek Miłości z Katowic. Drugiego dnia świąt, po Mszy Świętej, do Katowic udała się specjalna delegacja złożona z dyrektora Ośrodka, kapelana i przedstawicieli mieszkańców. Zabrali oni ze sobą dwa kosze pełne słodyczy, które mieszkańcy złożyli jako swój dar podczas specjalnej kolekty zbieranej w czasie tegorocznej pasterki. Oprócz słodyczy zebrano również pieniądze – blisko 1000 złotych. Zaokrągloną kwotę włożono do koperty i przekazano siostrom. Siostry Misjonarki Miłości bardzo serdecznie przyjęły naszą delegację, z radością przyjęły też dary, dziękując w imieniu swoich podopiecznych wszystkim ofiarodawcom.

W obydwa dni świąt Bożego Narodzenia nasi mieszkańcy, pracownicy i goście mieli okazję spotkać się po południu w naszej kaplicy i wspólnie kolędować. Wiele osób włączyło się w to piękne uwielbienie nowonarodzonego Bożego Dzieciątka, a wspólne kolędowanie sprawiło, że przeżywana radość świąt była jeszcze większa. Najbardziej cieszył się nasz ośrodkowy organista – Grześ – nasz mieszkaniec, który przez całą godzinę miał okazję się wyżyć przy ulubionych kolędach. W drugim dniu śpiewaniu kolęd towarzyszyła mu już prawie cała orkiestra, gdyż Grzegorz ze swoimi organami dostał jeszcze wsparcie akordeonu i fletu. Kolędowanie miało formę nieszporów i zostało zakończone zostało błogosławieństwem sakramentalnym.

Równo o godzinie siedemnastej, czyli dawno po tym, kiedy pierwsza gwiazda zaświeciła na niebie ks. Antoni Bartoszek, nasz ośrodkowy kapelan, rozpoczął wieczerzę wigilijną od odczytania fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa. Po oficjalnych podziękowaniach za kolejny rok pracy i ogólnych życzeniach złożonych przez dyrekcję przystąpiono do łamania się opłatkiem i składania sobie indywidualnych życzeń, po których wszyscy zasiedli do stołu. Tradycyjne, uwielbiane przez wszystkich, potrawy wigilijne miały niewątpliwie duży wpływ na świąteczny nastrój, który dodatkowo został wzmocniony przez prezenty.
Chwilę przed dwudziestą nasza ośrodkowa, pięknie przystrojona, kaplica była pełna. Zarówno mieszkańcy jak i nasi goście wypełnili również cały parter, tzn. hol i część jadalni. Przy przygaszonym świetle cichutko szemrała kolęda grana przez Grzesia, naszego mieszkańca i zarazem organistę. Rozpoczęła się pasterka.

zajawka Zakonczenie roratNiewątpliwie nie było łatwo. No bo kto lubi wstawać godzinę wcześniej niż zwykle, szczególnie kiedy na zewnątrz szaro, brudno i śnieży… No, może w tym roku aż tak bardzo jeszcze nie śnieżyło, ale cała reszta się zgadza. Powodem tego wcześniejszego wstawania były oczywiście roraty, które odbywały się w naszym Ośrodku codziennie rano o 6.45. Z ogromną satysfakcją możemy stwierdzić, że nie było dnia, żeby w ławkach były wolne miejsca i spóźnialscy, a byli tacy, za karę stali przy drzwiach kaplicy. Z naszych obliczeń wynika, że około osiemdziesięciu obrazków codziennie trafiało do obecnych na Mszach Świętych, co znaczy, że kilkudziesięciu naszych mieszkańców zebrało komplet i zaliczyło wszystkie roraty. Jest to niewątpliwie powód do zadowolenia zarówno dla nich samych jak i dla opiekunów, którzy słowem i przykładem zachęcali ich do wytrwałości. Kilkanaście osób miało okazję wylosować figurkę Matki Bożej i zabrać ją do swojego pokoju, bądź domu, bo w roratach brały też udział dzieci naszych pracowników.

zajawka Od Serca Na RynkuPo raz pierwszy mieszkańcy Rudy Śląskiej mieli okazję spotkać się przed Świętami Bożego Narodzenia na wspólnej wigilii zorganizowanej przez władze samorządowe na rudzkim rynku. Pani prezydent złożyła wszystkim zebranym uroczyste życzenia i zaprosiła przybyłych do wspólnego stołu. Mimo grudniowego chłodu, tych, którzy przyjęli zaproszenie było wielu. Na ustawionej w centralnym miejscu estradzie jak w kalejdoskopie zmieniały się grupy umilające swoim śpiewem to niezwykłe spotkanie. Oprócz chórów parafialnych i dziecięcej scholi z parafii p.w. Ducha Świętego w Czarnym Lesie, na rynku nie mogło zabraknąć w takiej chwili naszego, ośrodkowego zespołu „Od Serca”. Tuż przed godzina siedemnastą, ubrani w ciepłe polary z logo Caritas, wykonali kilka kolęd, które mieli okazję, podczas organizowanych ostatnio przez Ośrodek imprez, kilkakrotnie przećwiczyć.

04Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wyposażyć pracowników w odpowiednią dla stanowiska odzież roboczą i niezbędne do pracy narzędzia. Dla pracowników Caritas to jednak trochę za mało. Aby dobrze służyć tym, którzy zostali powierzeni naszej opiece, trzeba czegoś więcej. Trzeba dodatkowego szkolenia, czy może kursu, który pozwoli nam dodatkowo uzbroić się w niedostępne w żadnej hurtowni narzędzia takie jak: życzliwość, cierpliwość, wyrozumiałość czy umiejętność wybaczania. Od wielu już lat spotykamy się dwa razy w roku, w Wielkim Poście i w Adwencie, na dniach skupienia. Schemat spotkania jest zwykle podobny: konferencja – adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi – Msza Święta z kazaniem – zakończenie. Tak było i w tym roku. Również i w tym roku wskazywano nam jedyne miejsce, w którym to niezbędne dla nas uzbrojenie jest dostępne.

web 11W swojej homilii ks. Arcybiskup przypomniał trudną sytuację Kościoła w latach powojennych i podejmowane przez władze komunistyczne działania zmierzające do zniszczenia misji charytatywnej Caritas. Przywołał postać księdza biskupa Czesława Domina, który włożył wiele wysiłku w odbudowanie tak potrzebnych struktur umożliwiających działalność charytatywną. Słowa uznania skierował pod adresem księdza Mariana Malchera, który, będąc bliskim współpracownikiem biskupa Czesława, koordynował w stanie wojennym akcję pomocy żywnościowej, która płynęła do Polski z całego świata. Arcybiskup serdecznie  podziękował pracownikom i wolontariuszom Caritas za wierne naśladowanie Miłosiernego Samarytanina wyrażaną w posłudze na rzecz ubogich, chorych, niepełnosprawnych, będących w trudnej sytuacji życiowej. Ksiądz Arcybiskup podziękował również wszystkim zaangażowanym w działalność parafialnych kół Caritas.

0615 grudnia, w niedzielę radości, trzecią niedzielę adwentu, wzorem ubiegłych lat, w Miejskim Centrum Kultury odbyło się szczególne spotkanie pracowników i wychowanków Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa oraz rodziców, krewnych i znajomych podopiecznych halembskiej placówki. Jak zwykle, na nasze zaproszenie odpowiedziało bardzo wiele osób, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli  zaprzyjaźnionych  szkół  i  ośrodków.
Nawet pani prezydent, mimo bardzo obłożonego kalendarza, poświęciła nam trzy godziny, bo tyle trwało nasze spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję zaprezentować naszym gościom najnowszy film, który powstał w ramach zajęć z elementami filmoterapii prowadzonych  w naszym warsztacie terapii zajęciowej. Film nosi tytuł “Afera z teczką”, a licznie zebrani rodzice z przyjemnością podziwiali swoje dzieci, które równie licznie pojawiły się na ekranie.

zajawka sw MikolajKażdego roku z niecierpliwością oczekujemy najdejścia Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowując się na ten czas postanawiamy, by być lepszym dla innych. Dla tych, którzy wytrwali w tym postanowieniu czekała nagroda, którą było spotkanie z długo oczekiwanym gościem jakim jest św. Mikołaj. 6 grudnia był dniem, kiedy to św. Mikołaj pojawił się w naszym Ośrodku, by obdarować naszych podopiecznych słodyczami. Jak zawsze przy takim spotkaniu było wiele uśmiechu, radości, a na twarzach widać było wielkie wzruszenie i zadowolenie. Na zakończenie spotkania podopieczni Ośrodka złożyli życzenia świąteczne i podziękowali za otrzymane "słodkie prezenty".

web 08Na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej - Halembie oraz Klubu Sportowego "Zgoda" Ruda Śląska - Bielszowice odbył się w dniu 25 września 2013 roku XIII Regionalny Turniej Halowej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W zawodach rywalizowało ze sobą ponad 110 zawodników z 17 drużyn reprezentujących 16 Klubów Olimpiad Specjalnych z województwa śląskiego. Organizatorem cyklicznie organizowanych zawodów był Klub Olimpiad Specjalnych "Halembianka" Ruda Śląska we współpracy z Ośrodkiem dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" w Rudzie Śląskiej.

web 06Pochodzący z Rudy Śląskiej - Halemby napastnik reprezentacji Polski w Piłce Nożnej Artur Sobiech odwiedził nasz Ośrodek. Były zawodnik miejscowego Grunwaldu Ruda Śląska, Ruchu Chorzów, Polonii Warszawa oraz aktualnie grający w zespole ligi niemieckiej Hannover 96, przekazał prezenty naszym podopiecznym wraz z pamiątkową koszulką. Gość wziął również udział w zajęciach sportowych prowadzonych cyklicznie dla naszych podopiecznych na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej - Halembie.

web 11Klub Olimpiad Specjalnych "Halembianka" działająca przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa" w Rudzie Śląskiej - Halembie była gospodarzem kolejnej edycji turnieju w piłce nożnej. XI Regionalny Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych odbył się 20 maja 2013 w Rudzie Śląskiej w ramach imprez organizowanych podczas Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. W zawodach wzięło udział 17 drużyn reprezentujących miasta województwa śląskiego. Zespoły podzielone na kilka grup sprawnościowych, rozgrywały mecze na boiskach Gróniczego Klubu Sportowego "Grunwald Ruda Śląska".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49