Rok 2015

bg wtz

zajawka sylwesterWyjątkowo w tym roku, w dniach poprzedzających Sylwestra, nie padły ze strony mieszkańców pytania o możliwość wyjścia pod choinkę przy kopalni, albo w inne miejsce gdzie w tłumie, razem z innymi mieszkańcami naszego miasta mogliby oni podziwiać sztuczne ognie i witać Nowy Rok. Nie ma co ukrywać, że zwykle niezbyt ochoczo zgadzaliśmy się na tego typu świętowanie, a raczej odwodziliśmy naszych mieszkańców od takich pomysłów. Z jednej strony, fajnie jest oglądać wspólnie z innymi fajerwerki w tę niezwykłą noc, ale… Ktoś nawet użył kiedyś argumentu związanego z integracją, na której przecież tak bardzo nam zależy, który mimo wszystko przegrał wtedy z argumentem dotyczącym bezpieczeństwa. Tym razem, jak już powiedziano nie było problemu. Z całą pewnością do obniżenia pomysłowości u naszych mieszkańców przyczynił się kilkunastostopniowy mróz, który nawet najbardziej zatwardziałych Włóczykijów zatrzymał w domu.

zajawka siostryZebrane w wigilię pieniądze w kwocie ponad osiemset złotych, słodycze i ubrania zostały zawiezione przez naszego dyrektora, kapelana i przedstawicieli mieszkańców do Katowic, do domu prowadzonego przez Siostry Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty. W domu tym udzielają one pomocy i schronienia osobom bezdomnym. „Zjawisko bezdomności, choć ukrywane w czasach  PRL-u, istniało w Polsce zawsze. Szacuje się, że w chwili obecnej prawie pół miliona osób pozostaje w naszym kraju bez dachu nad głową. Połowa z tej liczby zamieszkuje duże aglomeracje. Żyją oni przede wszystkim w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdynia, Szczecin i Poznań. 25% bezdomnych wywodzi się ze wsi. Zjawisko bezdomności podobnie jak wiele innych negatywnych zjawisk społecznych (narkomania, przestępczość) istniało w Polsce od dawna. Mimo to dopiero od kilku lat jest ono przedmiotem rozważań i troski.

zajawka pasterkaU nas pasterka jest już o dwudziestej. Wcześnie? Może trochę… Ale dzięki temu mogą w niej wziąć udział wszyscy chętni. Jest też jeszcze inny powód. W naszej pasterce zawsze bierze udział wiele dzieci. I do tego to jedno – najważniejsze! Każdego roku jest z nami zaprzyjaźniona rodzina wcielająca się w rolę Świętej Rodziny. Są to zwykle nasi pracownicy, lub znajomi, u których w ostatnim czasie urodził się mały chłopczyk. Musi to być chłopczyk, bo w tym względzie jesteśmy bardzo ortodoksyjni. Choć cóż, trzeba przyznać, że podczas nagrywania przed laty Słuchowiska Bożonarodzeniowego wykorzystano głos dziewczynki… Ale było to tylko jeden, jedyny raz i był to tylko głos! Odtąd zawsze był już chłopiec. Poza jedną sytuacją, kiedy kandydat na Dzieciątko zachorował i zastąpiła go lalka. I tu w zasadzie znowu nie wiadomo kim była ta lalka… W tym roku był to jednak najprawdziwszy chłopiec, który wraz ze swymi rodzicami stanowił główną ozdobę naszego, pięknie przystrojonego prezbiterium.

zajawka wigiliaPrzed osiemnastą pachniało w całym holu przed jadalnią. Ale nie jedzeniem, choć też trochę, tylko perfumami i wodą kolońską. Wyczesani, wygoleni i wypachnieni mieszkańcy czekali na moment, kiedy drzwi do jadalni zostaną otwarte i kiedy, jak co roku, ksiądz Antoni rozpocznie wigilię czytaniem z Pisma Świętego. Wspólna modlitwa i życzenia dyrekcji są zawsze sygnałem, że oto nadszedł moment łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Jedne z najfajniejszych i najbardziej wzruszających jakie usłyszałem dotyczyły samych składających.  Jak tu nie cieszyć się i nie życzyć sobie spełnienia słów: „… i żebyśmy byli dalej grzeczni…”, czy „… i życzę panu, żebym się już w końcu poprawił…” Miód na serce. Uściskom i serdecznościom nie było zatem końca, a kiedy w końcu nadszedł, zanim zasiedliśmy do stołu, na środek wywołano jeszcze Romka. Fakt, że byliśmy wszyscy razem sprzyjał żeby ogłosić wszystkim i światu, że Romek Prokop okazał się w tym roku najlepszym i najwytrwalszym turystą.

zajawka skupienie 2015W powszechnym, przedświątecznym zabieganiu, wśród ogromu trosk, aby w naszych domach i na naszych stołach niczego nie zabrakło, dobrze jest zadbać, by równie dobrze przygotować na Święta swoje serce. Sprzyja temu atmosfera od lat organizowanych w naszym Ośrodku, a adresowanych do naszych pracowników, adwentowych i wielkopostnych dni skupienia. Dni, to może zbyt wiele powiedziane, bo jest to zaledwie kilka godzin, a i to przesada. Nieco ponad dwie godziny ofiarujemy Panu Bogu. Mamy możliwość wsłuchać się w słowa prowadzących przez zapraszanych księży konferencji, mamy okazję przystąpić do sakramentu pokuty podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i na zakończenie raz jeszcze posłuchać nauki kaznodziei podczas kończącej czuwanie Mszy Świętej odprawianej w naszej intencji.

zajawka oplatekSpotkanie opłatkowe, to coroczna tradycja związana z przeżywaniem wigilii Świąt upamiętniających narodziny Dzieciątka Jezus. 22 grudnia br. uczestnicy i instruktorzy WTZ spotkali się, by przełamać się opłatkiem i podziękować sobie za wspólnie przeżyty rok. Uroczystość rozpoczął krótkim przemówieniem kierownik WTZ pan Marek Różański. Po odmówieniu modlitwy i zaśpiewaniu jednej z tradycyjnych kolęd, nastąpił moment dzielenia się opłatkiem. Była to okazja do złożenia sobie wzajemnie życzeń, jak również przekazania ciepłych słów najbliższej rodzinie. Takie przedsięwzięcie, to dodatkowa możliwość podtrzymywania wzajemnych więzi uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przy słowach wszystkim znanej kolędy, w wykonaniu naszego muzykoterapeuty - pana Andrzeja, zasiedliśmy do skromnego poczęstunku.

zajawka odserca urzadNie zdziwi pewnie nikogo, że podczas spotkania opłatkowego, jakie miało miejsce tuż po zakończeniu, wyjątkowo krótkiej w tym dniu, sesji rady miasta, padło wiele serdecznych słów. Nie dziwi też fakt, że w tych przedświątecznych dniach, nawet ci, którzy nie zawsze się ze sobą zgadzają, potrafili znaleźć dla siebie od serca płynące ciepłe słowa. Zatem nie ta, dość zwyczajna, sytuacja spowodowała, że piszemy o tym wydarzeniu. Powodem, dla którego wzmianka o miejskim opłatku znalazła się w naszej kronice jest fakt, że zanim zgromadzeni w holu rudzkiego magistratu goście złożyli sobie życzenia zabrzmiała kolęda. Głos rozchodzący wśród nocnej ciszy popłynął również po pustych już o tej porze korytarzach urzędu miasta. A stało się to za sprawą zaproszenia jakie nasi wychowankowie z zespołu „Od Serca” otrzymali od Przewodniczącego Rady Miasta, które odebrali jako wyróżnienie i oczywiście z przyjemnością je przyjęli. Zaśpiewali jeszcze po życzeniach złożonych wszystkim przez panią prezydent i pana przewodniczącego, które poprzedziła wspólna modlitwa, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Wirku.

zajawka istebna35 sportowców Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Śląskie kolejny raz miało okazję trenować zimowe dyscypliny podczas obozu sportowego. W dniach 10 – 20  grudnia w Istebnej miał miejsce Zimowy Obóz Sportowy Olimpiad Specjalnych Polska- Śląskie.  W grupie uczestników znaleźli się tym razem zawodnicy klubów: HALEMBIANKA Ruda Śląska, SOKOŁY Miedary, PROMYK Rybnik, HEROSI Ruda Śląska oraz ANIMUSZ Racibórz. Głównym celem udziału w obozie była realizacja treningów w zimowych dyscyplinach Olimpiad Specjalnych: narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego oraz biegu na rakietach śnieżnych. Choć zima w Beskidach nie zagościła jeszcze na dobre, śladów zimy uczestnicy obozu doszukali się w Szczyrku, na Białym Krzyżu, gdzie codziennie mogli realizować zaplanowane treningi. Na stoku, pod okiem trenerów narciarstwa zjazdowego, umiejętności techniczne szlifowali nasi narciarze. Cześć naszych sportowców na nartach stawiała pierwsze "kroki". Choć nie były łatwe, byli dzielni w swym wysiłku, co zaowocowało pierwszymi zjazdami.

zajawka 20latTym, którzy pamiętają początki Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej Halembie, trudno w to dziś uwierzyć, ale w tym roku mija równe dwadzieścia lat od chwili gdy, mocą dekretu Metropolity Górnośląskiego – arcybiskupa Damiana  Zimonia, został on powołany do życia. Misją Ośrodka jest wspieranie osób niepełnosprawnych, w szczególności zaś tych z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. W naszych strukturach funkcjonują: dom pomocy społecznej, warsztat terapii zajęciowej i środowiskowy dom samopomocy. Mamy też mieszkania chronione, Jest Pracownia Doświadczeń Edukacyjnych i Artystycznych, działa Klub Olimpiad Specjalnych „Halembianka” oraz zespoły artystyczne, które umożliwiają naszym wychowankom realizowanie swoich artystycznych pasji. Ogółem ze wsparcia Ośrodka korzysta regularnie prawie 250 osób. Ośrodek realizuje również szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym, które zwiększają możliwości  uczestniczenia przez naszych wychowanków w szeroko rozumianej kulturze, pomagają w  wyrównywaniu szans, pogłębianiu integracji społecznej oraz tworzeniu pozytywnego wizerunku człowieka niepełnosprawnego.

zajawka kombatant2Tradycją już stały się przedświąteczne spotkania szeroko pojętego środowiska kombatanckiego z prezydentem miasta. Również w tym roku kilka dni przed właściwą Wigilią mieliśmy okazję przeżywać jej przedsmak wspólnie z przedstawicielami weteranów wojennych, Sybiraków, Rodzin Katyńskich,  Rodzin Policyjnych 1939 oraz weteranów represjonowanych w stanie wojennym. Pani Grażyna Dziedzic – prezydent naszego miasta, miała wiec okazję złożyć wszystkim świąteczne życzenia. Zanim to jednak nastąpiło wszyscy przybyli oddali cześć relikwiom błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, które kilka dni wcześniej, dzięki staraniom i determinacji członków Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym trafiły do naszej parafii. Nasi mieszkańcy również mogli ucałować relikwie błogosławionego kapłana, dzięki staraniom naszego dyrektora i kapelana, który specjalnie zmienił w tym dniu kolejność omawianych tematów podczas porannych rorat. Mszę Świętą zastąpiła w tym dniu okolicznościowa konferencja wygłoszona do zebranych przez księdza dra Antoniego Bartoszka.

zajawka pomagam2Od kilku lat, dwukrotnie w ciągu roku nasza Caritas zwraca się do mieszkańców regionu z prośbą o żywnościowe wsparcie prowadzonych przez nią w diecezji inicjatyw. Kolejna taka akcja miała miejsce w drugi weekend grudnia, kiedy to i nasz Ośrodek, a konkretnie nasi pracownicy zachęcali mieszkańców dzielnicy do dzielenia się kupowaną w halembskich „Biedronkach” żywnością z potrzebującymi.
Dzięki otwartości sieci sklepów, z którą współpraca owocuje kolejnymi akcjami, ale przede wszystkim wielkiej życzliwości mieszkańców Halemby, udało nam się zebrać tym razem blisko 800 kg żywności. Dokładnie 783 kg różnego rodzaju produktów spożywczych trafiło do dzieci ze świetlic terapeutycznych, działających na terenie Rudy Śląskiej w ramach prowadzonego przez Caritas Ośrodka „Święta Elżbieta”. W ich imieniu serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać.

zajawka rajd grudzienGrupa naszych wędrowniczków udała się na wycieczkę do Bielsko –Białej Wilkowic, by po raz ostatni w tym roku wybrać się na wycieczkę górską. Tak jak w zeszłym roku, również i tym razem postanowiliśmy pojechać do Bielska Białej by zdobyć szczyt Magurki Wilkowickiej,  podsumować sezon - 2015 - naszych wędrówek po górach. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Bielska – Białej Wilkowic, kierując się czarnym szlakiem na szczyt Magurki 909 m n.p.m. Po drodze mieliśmy możliwość podziwiania przepięknych widoków naszych Beskidów oraz Jeziora Żywieckiego. Na szczycie Magurki była kawa, ciepły posiłek oraz ogłosiliśmy kto został Piechurem Roku 2015. Tak jak przed rokiem nie do pokonania był Roman Prokop, który uczestniczył w 11 z 13 rajdów, które zostały zorganizowane w tym sezonie. Wśród uczestników wszystkich rajdów wyłoniliśmy dwóch najaktywniejszych wędrowniczków zostali nimi Sebastian Baranowicz z Doimu Pomocy Społecznej oraz Grzegorz Kala uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej. 

zajawka adwentowy goscPodczas roratnich spotkań przygotowujących nas na Boże Narodzenie przed oczami naszej wyobraźni pojawiały się w tym roku postacie świętych związanych z historią Polski. Stało się tak w związku z przeżywaną w 2016 roku 1050 rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu. Nie brakło również świętych i błogosławionych związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. To z kolei miało związek z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Rokiem Świętym. Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia 2015 roku, a zakończy się 20 listopada 2016 roku wraz z uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Wśród postaci przywoływanych przez księdza Antoniego znalazł się również Święty Mikołaj, który choć nie wpisuje się za bardzo w historię Polski, bo w czasach kiedy żył nikt jeszcze o Polsce nie słyszał, wpisał się doskonale w polską tradycję.

zajawka wernisaz frynaNasze, przypadające na ten rok, dwudziestolecie zaowocowało oprócz przygotowywanej na 19 grudnia uroczystej gali również konkursem prac plastycznych i literackich. Już 7 grudnia, w mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury galerii „Fryna” miało miejsce otwarcie wystawy pokonkursowej, którą nasi goście będą mogli podziwiać nie tylko podczas dorocznego integracyjnego, a w tym roku szczególnego, bo jubileuszowego spotkania Serce Pełne Dobra, ale do końca grudnia, a nawet i w styczniu przyszłego roku. „Troskliwe Serce Jezusa – świadectwo słowem i kolorem” – to tytuł wystawy i konkursu, który stał się inspiracją dla wielu naszych wychowanków, pracowników i wolontariuszy. To właśnie ich prace zawisły w nowobytomskiej galerii. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszyła się plastyczna część konkursu, a wśród biorących w nim udział największe uznanie zdobył Krzysztof Korzycki, który na co dzień jest jednym z uczestników naszego WTZ. Wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie przewidziane zostało na 19 grudnia, kiedy to podczas naszej uroczystości najlepsi artyści zostaną uhonorowani. Serdecznie zapraszamy na naszą wystawę.

zajawka OS siatkowkaSiatkarze naszego oddziału rywalizowali podczas I Makroregionalnego Turnieju Piłki Sitakowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. Organizacji zawodów, które w dniach 04 – 06.12.2015 r. odbywały się w Głuchołazach, podjął się oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Opolskie. W turnieju wzięło udział 12 ekip z kliku oddziałów regionalnych. Oddział śląski reprezentowały aż 4 drużyny siatkarskie, z 4 Klubów Olimpiad Specjalnych: HALEMBIANKA Ruda Śląska, WIOGOR Jastrzębie Zdój, SOKOŁY Miedary oraz PROMYK Rybnik. Turniej rozpoczęły gry obserwowane, które wyłoniły 4 grupy sprawnościowe. Sportową rywalizację poprzedziła uroczysta Ceremonia Otwarcia, której głównym punktem, budzącym największe emocje, był siatkarski mecz pokazowy z udziałem ambasadora Olimpiad Specjalnych pana Sebastiana Świderskiego. W meczu wzięli udział także trenerzy oraz siatkarze Olimpiad Specjalnych! Kolejne 2 dni zawodów to rywalizacja w poszczególnych grupach sprawnościowych.

zajawka charytatywnyJuż po raz drugi mogliśmy liczyć na zaprzyjaźnione firmy podczas Turnieju Bowlingowego na rzecz sportowców Olimpiad Specjalnych. W sobotnie przedpołudnie, 5 grudnia 2015 r. w kręgielni "Pink Bowling & Club" w Rudzie Śląskiej jedenaście trzyosobowych drużyn rywalizowało o miano tej najlepszej, która na końcu wzniesie w górę zwycięski puchar, w tym roku ufundowany przez ubiegłorocznych triumfatorów, mianowicie firmę „Dabex” z Rudy Śląskiej. Tym integracyjnym zmaganiom sportowym, z których jak to na zawodach, należało ponownie wyłonić zwycięzców, zarówno indywidualnie, jak i drużynowo, przyświecał zdecydowanie ważniejszy cel. Przede wszystkim stworzenie kolejnej sposobności do ukazania społeczności lokalnej wspaniałych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną i dania im możliwości podzielenia się swoimi talentami sportowymi. Ponadto cel charytatywny, dzięki wsparciu finansowemu każdej z występujących drużyn, będziemy mogli doposażyć w sprzęt narciarski zawodników wyjeżdżających 10 grudnia na obóz sportowy do Istebnej.

zajawka bibliotreka2Po trwającym blisko dwa miesiące cyklu wyjazdów do różnych muzeów, licznych miejsc i zabytkowych obiektów, czy nawet filharmonii i opery, przyszedł czas na podsumowanie projektu „Śląski Witraż” realizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach i kilka innych podmiotów współpracujących. W ramach wspomnianego projektu miedzy innymi nasi wychowankowie mieli okazję odwiedzić większość wymienionych na wstępie miejsc i czerpać wiedzę na temat historii Śląska, jego kultury, czy nadal pielęgnowanych w wielu miejscach tradycji. W głównym gmachu Biblioteki Śląskiej, w sali Parnassos, zebrali się zatem realizatorzy i beneficjenci, aby raz jeszcze, dzięki ciekawie przygotowanej prezentacji zdjęciowej, wrócić do chwil, które nie tak dawno było nam dane razem przeżywać. Organizatorzy pomyśleli też o przepysznej strawie duchowej w postaci występu dwojga wspaniałych artystów z Akademii Muzycznej.

zajawka mopsDzień Pracownika Socjalnego przypadający na 21 listopada był w tym roku obchodzony w naszym mieście wyjątkowo uroczyście. W poniedziałek w wypełnionym do ostatniego miejsca Miejskim Centrum Kultury gościli nie tylko pracownicy socjalni i osoby związane zawodowo z pomocą społeczną. Wielu gości przybyło, aby świętować wspólnie srebrny jubileusz działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Ćwierć wieku temu rozpoczął działalność podmiot, który dziś, świadcząc różnorodną pomoc wielu grupom potrzebujących, osiąga w tej dziedzinie bardzo dobre wyniki i w skali kraju stanowi dla wielu wzór do naśladowania. Nasz Ośrodek od samego początku współpracuje z MOPSem, a z tej współpracy, dzięki zaangażowaniu obydwu stron, zrodziło się wiele ciekawych inicjatyw wykraczających często poza działania podejmowane w ramach umów zawieranych pomiędzy naszymi placówkami.

zajawka w muzeumPodczas kolejnego spotkania, które odbyło się w ramach projektu „Śląski Witraż”, odwiedziliśmy Muzeum Śląskie. Zwiedzaliśmy je początkowo z przewodnikiem, który opowiadał nam o historii Śląska i Katowic i o wielkich zmianach jakie podziały się tu na przestrzeni wieków. Szczególnie dużo informacji przekazał nam o czasie, w którym na Śląsku rozwijał się wielki przemysł, bo jak wiemy był to okres, w którym nasz region bardzo zyskał na znaczeniu. Wiele miejsc w muzeum prawdziwie zainteresowało uczestników wyjazdu. Jednym z nich była makieta romańskiego kościoła w Siewierzu, który jak się okazało jest najstarszym tego typu obiektem na Śląsku. Na naszych podopiecznych największe wrażenie zrobiło jednak to, że po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć kościół, który ktoś przekroił na pół. Ciekawa była również historia narzędzi rolniczych, czy broni eksponowanej w katowickim muzeum. Wszystko ciekawie opracowane i często ubogacone wspomagającymi wyobraźnię multimedialnymi prezentacjami. Najważniejsze było jednak to, że nie zabroniono bezpośredniego kontaktu z eksponatami i wielu z nich można było po prostu dotknąć.

zajawka nosprTen niedzielny wieczór część naszych wychowanków spędziła w niezwykłym miejscu. Tym miejscem jest nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oddana do użytku 1 października 2014 r. NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego nasz kraj na międzynarodowej scenie artystycznej, m.in. koncerty w Brukseli (Europalia), Wiedniu (otwarcie Roku Polskiego w Austrii), Madrycie (koncert galowy Roku Polskiego w Hiszpanii), Rzymie (obchody 70. rocznicy urodzin H.M. Góreckiego), Kijowie (inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie), Paryżu (koncert galowy Roku Polskiego we Francji Nowa Polska), Londynie (inauguracja Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii POLSKA! YEAR). Zespół współpracował z jednymi z największych kompozytorów drugiej połowy XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł. Zespół utworzył w 1935 w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg.

zajawka apostolstwoZ Apostolstwem Chorych mamy naprawdę wiele wspólnego. Podobnie jak wielu naszych podopiecznych, osoby związane z Apostolstwem Chorych, mimo swoich ograniczeń, choroby i cierpienia starają się robić coś dla innych. Wspólne pielgrzymki, czy rekolekcje są dodatkowo okazją do zbliżenia pomiędzy naszymi organizacjami. Założyciel Apostolstwa Chorych - ks. dr Michał Rękas powiedział, że "Apostolstwo Chorych ma za cel uczynić z chorych apostołów przez przyjęcie, znoszenie i ofiarowanie cierpień za Kościół i zbawienie dusz. Apostolstwo podnosi chorego na duchu, ukazuje mu wielkie możliwości pracy twórczej mimo choroby i przez chorobę, uczy chorego cierpieć dobrze, po chrześcijańsku". Nasi wychowankowie uzdolnieni plastycznie, aktorsko, czy muzycznie również starają się być apostołami w środowiskach, do których trafiają. Często również zdarza się, że ofiarują Bogu swe cierpienia i słabości.

zajawka kolo historiiW sąsiadującej z naszym Ośrodkiem filii Miejskiej Biblioteki odbyło się kolejne, ciekawe spotkanie z cyklu „Koło Historii”. Impreza o charakterze historyczno – literacko – artystycznym została zainicjowana przez pana Marka Judyckiego i działającą przy filii nr 18 „Asocjację M&B&P18”. Tym razem tematem wiodącym spotkania, które w Sali na poddaszu zgromadziło wielu zainteresowanych, było wspólne przeżywanie 360 rocznicy obrony Jasnej Góry przed Szwedami. Wśród zebranych gości było kilkoro naszych wychowanków. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych wykładów pana Marka Judyckiego oraz pana Jerzego Grześki którzy przypomnieli przebieg wydarzeń w 1655 roku. Okolicznościową poezję zaprezentował również pan Bronisław Wątroba, a kolejny z gości, pan Norbert Klosa w swoim wystąpieniu nawiązał do amerykańskiej Częstochowy, czyli miejsca, gdzie za Wielką Wodą śląscy emigranci oddają do dziś cześć Matce Bożej.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49