Zespół "Od Serca"

bg odserca

Przykładem, który może zachęcać do ciągłego podejmowania wysiłku związanego zarówno z prowadzeniem, jak i poddawaniem się róznego rodzaju terapii, jest działalność funkcjonującego przy naszym Ośrodku zespołu "Od Serca". Nazwa zespołu, która pochodzi od patronującego naszemu Ośrodkowi Najświętszego Serca Pana Jezusa, wskazuje jednocześnie na motywację jaka przyświeca poczynaniom tworzacych tę niezwykłą grupę. Wszędzie, gdzie się pojawiają, wszędzie, gdzie występują dają świadectwo o naszym Ośrodku i Bożej Miłości. To, co robią, robią z potrzeby serca i po to, by innym sprawić przyjemność. Ot tak, od serca... Wielokrotnie mieli okazję reprezentować naszą placówkę podczas konkursów i przeglądów zarówno w kraju jak i za granicą. Mieli okazję występować na scenie z profesjonalnymi artystami. Zdobywali laury i wyróżnienia zarówno na festiwalach przygotowywanych z myślą o niepełnosprawnych artystach, ale i próbowali swoich sił stając w szranki w konkursach otwartych, gdzie nie było kryteriów niepełnosptrawności. Zaprzyjaźnieni z wieloma parafiami, przedszkolami, szkołami i organizacjami, często byli i są zapraszani do udziału w różnego rodzaju uroczystościach. Chętnie dzielą się swymi talentami. Każdy występ traktują jadnakowo poważnie, choć nie znowu na tyle, by przestać się bawić tym co robią. Zarówno próbom jak i występom towarzyszy zwykle atmosfera zabawy, radości i wzajemnej orwartości na własne pomysły. Wielogodzinne ćwiczenia i próby, jak również trud i trema związane z występami są dzieki temu do zniesienia. Wszyscy członkowie wiedzą, że stanowią, w pewnym sensie, jeden organizm, co mobilizuje ich w czasie prób i występów. Nie zdarzyła się sytuacja, by ktoś, na przykład, bardziej cenił sobie kolejny odcinek jakiegoś serialu i opuścił próbę. Zdarzało się jednak, że musieli zmieniać program w dniu występu, bo ktoś sie pochorował. Zdarzało się też, że już na scenie trzeba było kombinować i zmieniać treść przedstawienia, bo komuś się coś odwidziało. Te sytuacje do dziś wzbudzają w członkach zespołu ogromną wesołość, a wspomnienia nieoczekiwanych sytuacji doprowadzają ich prawie do łez. W blisko dwudziestoletim okresie działalności stworzyli wiele, całkiem udanych, programów teatralno - muzycznych, które szerzej prezentujemy w innym miejscu na naszej stronie. Udało im się wydać kilka publikacji. Dzięki nim udało się zachować część dorobku artystycznego, który dziś w związku ze śmiercią lub zmianą miejsca zamieszkania przez niektórych członków zespołu jest już nie do powtórzenia. Obecnie zespół najczęściej prezentuje się w programach muzycznych, i choć podejmowane są próby powrotu do teatru nie jest to dziś takie proste. Wiekszości osób, które są dziś chętne do zabawy w teatr udało się podjąć pracę, a to już jest zobowiązanie nieporównywalne większe niż kolejny odcinek ulubionego serialu.   

Zespół "Od Serca" jest jednym, jak czasami mówimy żartobliwie, z takich naszych towarów eksportowych. Codzienna, trudna praca naszych opiekunów, terapeutów i wszystkich pozostałych pracowników, którzy starają się, aby naszym wychowankom było u nas dobrze, zostaje zazwyczaj ukryta. Trudno zresztą byłoby ukazać to, co wiąże się z codzienną opieką i pelęgnacją, a co również, a może przede wszystkim, wymaga wielkiego poświęcenia i ogromnego serca. Wyjście do środowiska przez zespół "Od Serca" spowodowało, że to środowisko otwało się i otwiera się coraz bardziej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Świadczą o tym liczne podejmowane przez zespół kontakty. Każdego roku członkowie zespołu otrzymują kilkanaście zaproszeń do udziału w spotkaniach, festynach czy koncertach. Jeśli to tylko możliwe, przyjmują je z radością.  Dzięki tym spotkaniom dokonuje się prawdziwa integracja, a człowiek niepełnosprawny, który zwykle jawi nam się jako wymagajacy pomocy i absorbujacy, staje się zapraszany, oczekiwany, podziwiany i zwyczajnie potrzebny. To, aby łamać pewne stereotypy, aby poprzez swoją obecność powodować zmianę spojrzenia na kwestie związane z niepełnosprawnością i powodować zbliżanie się ludzi do siebie, stało się pewnego rodzaju misją i mottem zespołu, któremu starają się być wierni.     

  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49